Bebeklik dönemi sonrasında yavaş yavaş büyüyen ve ihtiyaçları değişen çocuklarımız için odalarını yenileme ilaveler yapma hatta komple değişiklik yapma zamanı gelmiştir. Burada yapılacak değişiklikler genel olarak çocuğun ihtiyaçları ilgi alanları, hobileri ile de bütünlük oluşturması gerekir. Genç kızlığa girdiğinde de yenilemek istemeyen sadece oda içinde yapılacak aksesuar değişikliği ile odanın havasının değişebileceği kullanışlı bir oda tasarlamak ekonomik açıdan da doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yavaş yavaş gelişen büyüyen ve kendine ait bir odası olması onun ruhsal ve kişisel gelişimi açısından olumlu bir yaklaşım olması açısından ergenlik ve genç kız olduğunda sorun yaşamanızı biraz daha hafifleteceği için çocuk gelişimi açısından önemli bir detaydır. Bir birey olma yolunda kendi kararlarını vererek kendi dünyasını yaşama olanağı bulduğu ve zaman zaman kendini odasında ifade edebildiği duygularını yaşadığı eğlendiği dinlendiği o oda o yüzden dekorasyonu açısında da kızınızın isteklerine ve onun içine sinmesi açısından da önemlidir. Bu yönü ile kızınızın sevdiği ve istediği renkler aksesuarlar göz önüne alınarak dekorasyona yön verilmelidir. Absürt istekleri ise onunla didişerek kızarak değilde konuşarak ve ortak bir noktada buluşarak gerçekleştirmeniz kızınızın da fikirlerine önem verdiğinizi ona göstermek için oldukça etkili olacaktır.

Kız çocuklarının odalarını tasarlarken genelde en çok duvar renklerine pembe ağırlığı verilerek kız odası olduğu ifade edilmeye çalışılsa da, o yaşlarda da hala pembeye olan düşkünlükleri devam ediyor olacaktır. Fakat biraz daha büyümüş olmasını göz önüne alarak odanıza farklı renk alternatifleri de getirebilirsiniz. Özellikle gri tonları, pembe ile olan uyumu açısından birlikte kombinlenerek odanın havasını da değiştirmenize sebep olacaktır. Oda gri tonlarda boyandığında istenirse perdeler ve tekstil ürünleri pembe ağırlıklı olarak tercih edilerek zamanla değişen zevkleri nedeni ile değiştirmesi de kolay olan aksesuarlar olacaktır.

kiz-cocuk-odasi-dekorasyon-fikirleri-2

Kız çocukları için oyun alanı genelde bebekleri ile yaptıkları misafircilik oyunlarının çok olması nedeni ile bir koltuk ve oyuncaklarını düzenli bir şekilde toplayan hatta odaya farklı bir görsellik katan bir dolabın olması ve o dolaba tüm oyuncakları bir vitrin gibi yerleştirmek onunda keyifle bu alanda zaman geçirmesine neden olur.

Gün geçtikçe oda dekorasyonları bir tema üzerine kurulmaya başlandı. Bu durum onların hayal güçlerini de geliştirmekte etkili olduğu ise bilinen bir gerçek. Bu açıdan son derece modern görünen ve odaya farklı bir hareket getiren bu temaların seçimi için kızınızla birlikte hareket edip kataloglardan ve internette sizler için hazırlanan sitelerin ürünlerinden yararlanabilir kendi hayal dünyanızı da ortaya koyarak bir oda dekore etmeniz mümkün olur. Ayrıca odanızın bu şekilde dekore edilirken ortaya çıkan manzara siz bile inanamayacak hatta bu odaya gelerek zaman geçirmekten keyif alacaksınızdır.

Biraz hayal gücü isteyen bu modern temalı oda tasarımı için işini bilen bir ekipten destek almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Bu tarz temaların içinde gökkuşağı, bahar dalı, kamp alanı, park, yat, gökyüzü gibi bazı temaları odanıza taşıyarak oluşturulmaktadır. Bu dekorasyonda her bir detay önem kazanırken özellikle temanıza uygun aksesuarlar seçmeniz odanın bütünlüğü açısından önemli olacaktır.