Ergenliğe giren ve artık bir birey olduğunu ve artık büyüdüklerini göstermekte aceleci olan gençler, kendi kişiliklerine uygun şekilde dekore etmek isterler. Bunun içinde bir çok kez isteklerini dile getirirler çünkü size kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Bu açıdan çocuğunuzun odasını dekore etmeniz onu önemsediğiniz ve sende bu evin bir parçasısın demenizin bir göstergesi olacağı gibi, artık o odanın da çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre dekore edilmesinin zamanı gelmiş demektir. Mevcut odanızın yenilenmesinde öncelik çocuğunuzun istekleri olmalı. Absürt istekler nedeni ile canınızı sıkmak yerine ortak bir noktada buluşmaya çalışmanız doğru bir yaklaşım olacaktır. Onun zevklerine de yer vermek onun yaşam alanında rahat etmesine ve kendini oraya ait hissetmesine neden olacaktır. Artık büyüyen ve sizin için hala çocuk olsalar da büyüdüklerini kabul etmeniz ve genç odası olarak dekore etmeniz gerekir.

Oda dekore ederken çocuk sayısı ve yaşları da önemlidir. Çocuk sayınıza göre odanın dekore edilmesinde her çocuğun isteklerini de içeren ortak bir oda dekore etmeniz gerekir. Tabi birde kullanılacak mobilya ve aksesuarlarında çocuklarınızın kullanımına uygun olması gerekir. Bir çocuğunuzun zevkleri ve hobileri, diğer çocuğunuza uymaz bu açıdan dekorasyon biraz zorlaşacaktır.

Bu yüzden odada kullanılan mobilyaların birbirinden çok farklı olmaması hem çocukların arasında sorun yaşanmasını engellerken sizinde mobilya seçimi yaparken fazla zorlanmanıza sebep olmaz. Ama burada yapılacak en doğru dekorasyon onların hobi ve isteklerine uygun aksesuar ve afişlerden faydalanarak kendi alanlarını düzenlemeniz gerekir. Eğer aynı şeylerden hoşlanan çocuklarınız varsa o zaman ihtiyaçları da ortak kullanıma uygun şekilde birer tane almanız oda dekorasyonunda yer açmanıza olanak sağlar. Tabi burada farklı cinsiyette olan çocuklardan bahsetmiyoruz. Eğer biri kız diğeri erkek iki çocuğunuz varsa o zaman oda ne tamamen kız çocuğuna nede tamamen erken çocuğuna yönelik olmayacaktır. Renk olarak ortak karar verilen şekilde boyamak mobilyaları da her iki bireyinde beğenebileceği unisex mobilyalardan tercih etmeli burada son kararı onların vermesine imkan tanımalıdır.

genc-odasi-dekorasyon-fikirleri

Burada çocukların yaşam alanlarını kendilerine göre dekore etmeleri için yataklarının bulunduğu duvara afiş, raf, tablo gibi aksesuarlarla süslenebilir. Ayrıca kullanılan bir müzik aleti varsa ona ait bir köşe oluşturulabilir. Avize, aplik, abajur gibi aksesuarlarla yatak başları dekore edilirken kitap okumaya ve ders çalışırken birbirlerini rahatsız etmemelerine imkan sağlarsınız.

Genç odası dekore ederken uyulması gereken kurallardan bir tanesi de dinlenme, uyuma, ders çalışma gibi ihtiyaçlarını karşılarken rahatlık ve konfor ön planda tutulmalı oda tıkış tıkış olmaktan ziyade ferah ve nefes alan çocukların odalarında bulunmaktan zevk alacakları bir şekilde dekore edilmesidir. Oda ne kadar küçük olursa olsun dekorasyonda yapılacak tercihler ile oda ferah bir görüm alabilir hele hele yeni mobilya ürünleri içinde yer alan demonte olarak yapılan ve duvarlarında kullanılarak açılıp kapanan farklı amaçlar için kullanım imkanı sunan mobilyalar tercih edilebilir. Özellikle depolama alanı açısından uygun ürünler seçilmelidir.