Dekorasyon noktasında bir çok stil olmasına rağmen, önemli olan aslında sizin zevkinizi ve içinize sinen bir dekorasyonu ortaya çıkartmanız. Çünkü dekorasyonda içinize sinmeyip sizden bir şeyler bulamadığınızda o yaşam alanı size oldukça yabancı gelir. Bu açıdan dekorasyonda bazı tüyoları bilmek ve onlara göre dizayn etmek en doğru yol olacaktır. Bir çok dekorasyon firması bile sizin için evlerinizi dekore ederken fikirlerinize danışır ve sizin isteklerinizi yansıtmaya çalışır. O yüzden ev dekorasyonunda önemli olan detaylara ve püf noktalarına uygun hareket edip mobilya ile evleri kaplayıp boğmadan, huzurlu bir ortam yaratmanız.

Gelelim şimdi erkek çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenlere ve nasıl dekore edeceğimize dair püf noktalarına. Aslında burada uyulması gereken birazda odanın bir başka bireye ait olmasından dolayı onun fikirlerine ve isteklerine göre odanın dekore edilmesidir. Bu çocuğunuzun kendine olan öz güvenini geliştirirken size karşı kendini ifade etmede ve birey olduğunu kabul ettirmede uğraş verirken yardımcı olacaktır. Çünkü ona ait bir odasının olması ve onun fikirlerine göre döşenmesi, onu önemsediğiniz ve fikirlerine saygı duyduğunuzun bir göstergesi olacaktır. Tabi burada absürt istekler durumunda onu yönlendirmek ve bilgi vermek ortak bir karara vararak hareket etmekte yerinde bir davranış olacaktır.

Daha önce bebek odası dekorasyonu ile ilgili yazmış olduğumuz makaleyi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. İlk doğduğunda bir bebek için hazırlanan bu oda artık büyümeye başlayan çocuğunuzun pek hoşuna gitmediği gibi ihtiyaçları açısından da yeterli gelmiyordur. Artık kendilerini büyümüş hissetmek istiyorlardır. Ayrıca bu alan onların eğlence, dinlenme ve yatak odası olarak kullanabilecekleri bir oda tasarlamanız yerinde olacaktır. Yeni yeni yetişmeye başlayan oğlunuz için odasında çok zaman geçirmek pek daha mümkün olmayacaktır. O çoğu zaman sizi takip eder. Ama artık odasında zaman geçirmek oyun oynamak istediği anlarda olacaktır. Bu açıdan çocuğun ilgi alanlarını belirlemek ve odasını daha cazip hale getirmek için fikir verecektir.

erkek-cocuk-odasi-dekorasyon-fikirleri

Erkek çocuk odası dekorasyonunda artık renklerde daha farklılık gösterirken farklı ihtiyaçlara göre ve çocuğun ilgi alanlarına göre kurgular yapılabilir. Yavaş yavaş ders çalışmaya boyama yapmaya pc de oyun oynamaya başlayan çocuğunuz farklı ihtiyaçlarına cevap almak isteyecektir. Renk seçimleri açık veya koyu tonlarla birlikte kullanılabilir. Farklı şekillerde aydınlatma elemanları kullanmak odanın dekorasyonunda önemli bir detaydır. Sarkıt, aplik, abajur, çalışma lambasına yer verilebilir.
Çocuğun ilgi alanları içinde yer alan hobileri oyun ve film karakterleri ilgilendiği veya yönlendirmek istediğiniz spor veya meslek ile ilgili aksesuarlar müzik aletleri ile odayı renklendirebilirsiniz.

İşinizi kolaylaştırmak için hazır satılan ve biraz daha büyüdüğünde de rahatlıkla kullanabileceği genç odası takımlarından faydalanarak odanızı dekore edebilirsiniz. Burada aksesuarlarla ve figürlerle odayı renklendirmeniz yeterli olacaktır. Çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda mobilyalar seçmeniz illa tüm genç odası parçalarını satın almanız gerekmiyor. Daha önce aldıklarınıza ilaveler yaparakta odayı ihtiyaçlar noktasında dekore edebilirsiniz.

Odanızın alanı burada kullanılacak mobilyalar için birinci şarttır. Eğer yeterli zamanınız yoksa modüler olarak hazırlanan ve yer kaplamayan yeni mobilyalardan da tercihler yapabilir veya bir marangozdan yardım alabilirsiniz. Burada kitaplık yerine duvarlarda raflar kullanarak alan tasarrufu sağlamanız da dolaplarını da duvara monte ederek yerden tasarruf sağlayarak çocuğun oyun alanının kalmasına ve nefes alan bir oda hazırlamanıza imkan sağlayacaktır.

Odayı güzel gösteren ve farklı bir ambians yaratmak için tekstil ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için yastıklar ve yatak örtüsü ile perdelerin uyumu yeterli olacaktır. Ayrıca yer için çocuk odasına uygun ufak bir halı odaya derinlik kazandırmanıza yardımcı olur.

Daha önceki yapmış olduğumuz genç odası odası modellerine incelemek için tıklayınız.