Dünyaya yeni gelecek bir bebek için özellikle ilk bebek heyecanı içinde bebeğin yaşam alanının düzenlenmesi önemli bir yer tutar. Dördüncü ay ile birlikte cinsiyetin belirlenmesi oda içindeki dekorasyon ve aksesuarın seçiminde etkili olmaktadır. Aslında dekorasyon konusunda kafanızda oluşan fikirlerin kız veya erkek bebek olmasının sadece renk ve ufak dokunuşlarda farklılık olur. Bebek odası dekorasyonunda istenen renk ve odanın dizayn konusunda oluşturulacak temanın belirlenmesi gerekir

Genellikle kız bebekler için pembe, erkek bebekler için mavi tercih edilmesine rağmen bir çok alternatif renk kombin olarak birlikte kullanılarak farklı ve oldukça modern dekorasyonlar ortaya çıkartılması mümkün olacaktır. Burada renklerin uyumu ve bir bebek odasına gidecek şekilde bir temanın seçilmesi en önemli detaydır. Onun için fazla parlak ve canlı renkler yerine soft ve pastel renklerin seçilmesi bebeğin ve odada zaman geçiren ebebeylerin kendilerini huzurlu dinlenmiş hissetmelerini sağlamaları açısından önemlidir.

Pembe renk ve ona uygun ikinci bir rengi seçmek fazla zor olmayacaktır. Pembe ile rahatlıkla kombinlenecek en uygun renk gri tonlarıdır. Zemini ister griye ister pembeye boyadıktan sonra diğer renk ile çizgiler veya seçtiğiniz tema çalışmasını yapabilirsiniz. Yada üç duvarı griye boyayıp bir duvarı pembeli grili desenli bir duvar kağıdı ile kaplayarak odaya derinlik katılabilir. Pembe harici beyaz, sarı, toprak renkler, lila, eflatun, yeşil, turuncunun pastel tonları birer alternatiftir. Erkek bebekler için ise mavinin açık pastel tonları seçilirken istenen bir renk ile özellikle mavi, beyaz, sarı, toprak renkleri gibi başka renklerle konbinlenebilir. Zamanla bebek büyüdükçede duvar renklerini fazla zorlanmadan değiştirerek odayı bebeğin yaşına uygun hale getirerek yenilemeniz mümkün. Bu açıdan bebek odanızı dekore ederken devamlı eşya almayı veya duvar renklerini değiştirmeyi düşünmek yerine uzun vadede hareket etmek ekonomik açıdan da sizi sıkmayacaktır.

Bebek odası tema seçimi isteğe ve zevke göre değişiklik gösterir. Burada tema odanın dekorasyonunda size de kolaylık verecektir. Bebek odası dekorasyonunda geleceği düşünülerek fonksiyonel kullanılan bebek yatağı tercih edilebilirken şimdilik belli bir yaşa gelene kadar beşikte tercih edilir. Beşiğin nevresim takımı, halı, perde seçimi kadar kullanılacak aksesuarlarda odada renk açısından bütünlük oluşturmalıdır. Bebeğinizle sağlıklı zaman geçirmek ve onunla kurduğunuz iletişim açısından odada bir berjer koltuğa, birde bebeğin altının temizlendiği bir alanında düşünülmesi gerekir. Özellikle annenin bebeğini emzirirken oturduğu berjerin kanatlarının anneyi rahatsız etmeyecek şekilde geniş ve ahşaptan ziyade kumaş kaplamalı olması bebeğin yavaş yavaş yürüdüğü zamanlarda risk yaratmaz. Bebek odası hijyen açısından her zaman temiz olmalı. Bu yüzden çamaşır makinasında yıkanabilen tüysüz bir halı olabileceği gibi örme el yapımı kendi emeklerinizden oluşturulan bir kilimde tercih edilebilir. Piyasada da satılmakta olan antibakterial halılarda bu açıdan oldukça etkili bir çözümdür.

Bebek odasında kullanılacak diğer aksesuarlar ise, bebeğin kıyafetlerinin toparlandığı bir dolap, bir adet puf kullanılabilir. Bebek odalarında en cok görülen ve annelere büyük kolaylık sağlayan bez değiştirme masası genelde beşiklerin kobidini üzerinde veya yarım dolapların üst kısımlarına yapılacak düzenleme ile kullanılmaktadır. Tekstil açısından odanın sıcak ve samimi görünmesi için bu nevresim takımı koltuk deseni ve alt değiştirme parçaları renk ve desen olarak birbirini tamamlayan aynı renklerden oluşmaktadır. Bu birazda sizin yaratıcılığınıza ve zevkinize kalıyor.