Kim evinde küçük bir kileri olsun istemez ki? Mutfak araç gereçlerini rahatlıkla organize edeceğiniz küçük ama oldukça kullanışlı bir kiler herkesin hayalidir.

Kileri olan bir evde yaşıyorsanız, orayı en verimli şekilde dekore ederek, kilerinizden maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Peki bir kiler nasıl düzenlenir? Düzenlenirken nasıl araçlar kullanılır? Neye göre düzenlenir? Tüm bu sorulara cevap bulmak için okumaya devam edebilirsiniz…

Kiler kullanım amacı bakımından az bir alanda bir çok eşya barındırabilmelidir. Bunu sağlamak için ise bir organizer dolaba ihtiyaç duyacaksınız. Bu dolabın ulaşılabilir boyutlarda ve uzunlukta olması, raflarının derinliği ve boyutları çok önemlidir. Özellikle dekoratif olmasına gerek yoktur fakat tek renkten oluşan ve ince yapıda bir dolap tercihi yaparsanız gözünüze de hitap edecektir. Kilerde kullanacağınız bu dolabı ister kapaklı ister kapaksız olarak kullanabilirsiniz. Eğer çok düzenli biri değilseniz kapaklı kullanım şekli sizin için daha avantajlı olacaktır. Ancak düzenli ve kiler görünümünde bolca eşya görüntüsünü seviyorsanız kapaksız bir dolap tercih edebilirsiniz.

Kileriniz küçük bir odadan veya dolap girecek bir boşluktan oluşuyor olabilir. Eğer sadece dolaplık bir yer varsa o alanı dolap ile doldurarak kullanabilirsiniz ancak, burası bir oda ise dolabın dışında kalan alan için de bir şeyler düşünebilir ve bu alanı da değerlendirebilirsiniz.

Örneğin, çok sık kullanmadığınız mutfak araç gereçlerini, waffle makinesi, kahve makinesi vs gibi, buraya koyarak mutfaktaki alanınızdan tasarruf edebilirsiniz. Yada bir buzdolabı sığacak kadar yeriniz varsa, ister mutfakta kullanacağınız buzdolabını bu odada kullanabilir isterseniz de mini bir buzdolabı alarak burayı içecek dolabı yapabilirsiniz.

Dolap seçimini ve yerleşimini yaptıktan sonraki adımda sıra geliyor bakliyat, mutfak ürünleri ve her türlü gıdayı saklamak için seçeceğiniz kaplara. Genelde maliyeti dolayısıyla plastik kaplar tercih edilir fakat, bu kaplar hem sağlıksız hem kısa ömürlü hem de göze hitap etmeyen cinsten olduğundan bunun yerine, cam kavanoz ve kaplar tercih edebilirsiniz. Cam kaplar hem çok sağlıklı hem çok uzun ömürlü hem de yapısı gereği içine koyduğunuz gıdayı belli ettiğinden size daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Kap seçimi de bittiğine göre gelelim yerleştirme kısmına…

Örneğin, çorba ana malzemelerinden olan mercimek çeşitleri ya da tarhana gibi kuru gıdaları cam kaplarınızın içine koyarak yan yana aynı rafa dizebilir; pirinç, bulgur ve makarna gibi yardımcı yemekleri oluşturan bakliyatları da yan yana aynı rafa dizebilirsiniz. Yani tüm kuru bakliyatları kendi içerisinde gruplayacak şekilde yerleştirirseniz, her gün kilere girdiğinizde yan yana olan seçenekler arasından seçim yapabilir ve bugün ne yapsam fikrini destekleyebilirsiniz.

İşte küçük bir kiler nasıl düzenlenir gördük, siz de küçük alanları büyük yardımcılara çevirmek istiyorsanız bu fikirlerden yararlanarak kendi kilerinizi oluşturabilirsiniz.