Evinizi dekore ederken önem vermeniz gereken renklerin birbirleriyle uyum içinde olmalarıdır. Sizin belirleyeceğiniz renkler seçimlerinizi ortaya koyduğu gibi evinizde yaratacağınız güçlü etkiyi de yansıtacaktır. Özetle seçilen renklerin dekorasyonunuzda uyum içinde olmalıdır. Şimdi biz sizlere bu konu da bazı püf noktaları vereceğiz.

Her insan evini dekore ederken kendi tarzını yansıtır aslında, bundan dolayı da kendi tarzınızı yansıtırken ki renklerinizi belirlersiniz. Örnek olarak doğallığı seven biri yağ yeşili, toprak tonları veya kil taşı gibi renkleri tercih edebilir. Aynı şekildeki aksesuar ve tasarımlarınızı da belirlediğiniz de tarzınızı yansıtmış olursunuz.

İnsanların evinde en çok vakit geçirdikleri alan ise salon veya oturma odalarıdır. Dolayısıyla en bu alana önem verirler.  Bu alanlarda kullanacağınız renkler ve kontrastlarında oldukça dikkatli olmalısınız. Mesela sert geçişleri olan kontrastlar hem sizi gergin bir getirecektir hem de rahatsız edecektir. O nedenler salon veya oturma odasında kullanacağınız renkler daha çok masum olmalı. Sati veya krem gibi renkler odanıza hem samimiyet hem de bir sıcaklık katacaktır.

Yemek odaları ve mutfaklar için size önerimiz somon rengi, çimen rengi veya kavun rengi gibi seçimlerden yanadır. Bu alanlardaki renk seçimlerinizi iştah açan renklerden yana kullanmalısınız. Kesinlikle enerji verici veya çok huzur veren renkler olmamalı. İştah açıcı olarak önereceğimiz renkler ise turuncu ve kırmızıdır. Mutfağında veya yemek odasında sakinlik isteyenler için ise mavi tonları önermekteyiz.

Yatak odaları ise her zaman için rahat etmek istediğimiz ve romantizmi bize çağrıştıran bir alandır. Bu yüzden bu alana kırmızı gibi rengi asla önermiyoruz. Çünkü kırmızı insanı her zaman uyaran bir renktir. Yatak odasına kullanabileceğiniz renk seçimleri olarak biz size yeşil, mavi, krem, deniz yıldızı tonu veya kalsit gibi renkleri öneriyoruz. Bu renklerle odanıza girdiğinizde rahatlarsınız ve huzur bulursunuz.

Son olarak size vereceğimiz en önemli püf noktası ise evinizin ne kadar çok ışık alıp almadığıyla alakalıdır. Renk seçimlerinizi her zaman için evinizin ne kadar ışık aldığı yönünde tercih etmelisinizdir. Örnek olarak fazla ışık almayan bir eviniz var ise ve siz evinizi koyu renkte dekore ettiyseniz o zaman eviniz olduğundan daha karanlık ve küçük gözükecektir. Mesela yatak odanız kuzey cephesine bakıyor ise o zaman mutlaka seçimleriniz sıcak tonlardan yana olmalıdır. Şayet ki güney cephesine bakan bir yatak odanız var ise o halde seçiminiz mavi tonlarından yan olmalıdır. Umarız ki ev dekorasyonu konusundaki verdiğimiz püf noktaları size ışık verecektir ve sizi doğru seçimlere yönlendirecektir. Verdiğimiz ipuçlarından yola çıkarak evinizi dekore etmeyi düşünüyorsanız mutlaka bunları aklınızda bulundurun. Şimdi tarzınızı, renk seçimlerinizi ve zevkinizi evinizde konuşturma zamanı geldiyse işe başlayabilirsiniz.