İskandinav stili  salonlarını özetle söyleyecek olursak samimi ve estetiğin bir arada olduğu ve beyaz renginin de hakim olduğu salon dekorasyonlarıdır. Tabii ki biz böyle özetle deyip geçmeyeceğiz bu konuya ve İskandinav stili salon dekorasyonlarını ayrıntılarıyla anlatacağız.

Yılın her mevsiminde içinizi ferahlatacak ve salonunuza aydınlık verecek İskandinav stili dekorasyonlarını konforlu, modern ve rahatlıkla kullanabileceksiniz. Kuzey Avrupa’nın uzun ve kasvetli kış günlerinden dolayı İskandinav stili dünya ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılmıştır. Bugünler de bu stili evinde kullanan çok sayıda insan var ve de gün geçtikçe sayısı daha da artmaktadır.
Kış aylarının uzun sürmesinden dolayı dışarıdaki karanlık ve kasvetli hava evimizin içine de girmektedir. Bu denli kasvetli ve karanlık geçen kış aylarınızı daha ferah ve aydınlık içinde geçirebilirsiniz. Tabii ki yazın ayrı kışın ayrı dekorasyonlar tercih etmeyeceğimize göre İskandinav stili kışın kullanıldığı gibi yaz aylarında da yazın tüm aydınlığını evinizin içine taşıyarak kullanabilirsiniz.

iskandinav-tarzi-dekorasyon-2

İskandinav stili özellikle evini sade olarak dekore etmek isteyenler tarafından en çok tercih edilen stiller arasında yer almaktadır. Bu stilde ilk göz önüne gelen masif eşyalarla büyük pencerelerdir. Zaten bu stili de zarif hale getiren masif mobilyalardır. Salona ayrı bir samimiyet ve zariflik katmaktadır. Evinizin bu doğal halini dikkat çekecek ve göz alan objelerle ve uyumlu aydınlatmalarla tamamladığınız da ise odanızın bütünüyle stilinizi yakalarsınız. Özellikle bazı yerlere yerleştirebileceğiniz spot aydınlatmalarıyla ve beyaz led aydınlatmaları salonunuzu hem çok büyük gösterecektir hem de daha çok ferahlık katacaktır. İskandinav stilini ayriyeten de metalik tasarımlarla da kullanabilirsiniz. Hem uyumu bakımından hem de metalin çok fazla batmaması bakımından muhteşem bir uyum yakalayabilirsiniz. Şayet ki odanızı yeniden tasarlamak istiyorsanız o vakit ilk olarak duvarlarınızın rengini beyaza boyamakla başlayın. Beyaz duvarlarınızı tamamlayıcı olarak beyaz rengiyle tasarlanmış koltuklar alın. Masif bir sehpayla ve ağırlıklı beyaz rengine sahip veya metallik aksesuarları öne çıkarabilirsiniz.
Zemin seçimde ise size tavsiyemiz beyazdan yana olacaktır. Hem odanız daha büyük görünecektir hem de ferahlık katacaktır. Tabii ki bu sizin tercihiniz. Beyaz zemin istemiyorsanız da ahşap zeminleri tercih edebilirsiniz. Halı seçimlerinizi yine düz veya kendinden modelli beyaz rengi halılardan kullanabilirsiniz. Halı istemeyenler için de başka bir alternatif olarak post veya tüylü halıları da düşünebilirsiniz.
Sade olan odanızı biraz hareketlendirmek için ise koltuklarınıza kahve ve gri renkleri olan yastıklarla süsleyebilirsiniz. Unutmayın ki İskandinav stilini hayal ederken ve gözünüzün önüne gelen görüntü de beyaz koltuklarla masif sehpalar veya deri kahverengi berjerlerdir. Odanızı dekore ederken bu ayrıntıyı sakın atlamayın. Yoksa hayal ettiğiniz İskandinav sitilini yakalayamazsınız. Aksesuar ve tasarım seçimlerinizde ise mutlaka minimalist seçimler yapmalısınız. Böyle bir stili tamamlamak için seçeneklerinize çok dikkat edin çünkü İskandinav stilini tamamlayıcı aksesuarlar ve tasarımlar büyük önem taşımaktadır.