Renkler insanın kişiliğini yansıtan ve günlük hayatına dahi farklı enerjiler katabilen kavramlardır. Bir anda bütün ruh halinizi değiştirecek potansiyele sahip olan renkleri hafife almak büyük bir hata olur çünkü her rengin hissettirdiği duygular farklı farklıdır. İşte bu sebepten renklerin ev dekorasyonundaki yeri de çok ayrıdır. İnsan psikolojisi üzerinde inanılmaz etkileri olan renklerin daha nice konuda işe yaradığına şahit olmak için makalemizin devamını okumanızı tavsiye ederim.

Ev dekore ederken tamamen kendi zevkinize göre seçtiğiniz renkler aslında çok büyük önem taşırlar. Çünkü her rengin taşıdığı anlam farklıdır ve hayatınıza birçok yenilik getirebilirler. Ayrıca size hissettirdiği duygular yüzünden fazlasıyla hassas, sinirli, neşeli yada pozitif olabilirsiniz. Yani dekorasyonunuzda çeşitlilik olsun diye öylesine tercih ettiğiniz renkler bütün yaşantınızda etkilidir. Renkleri ve dekorasyondaki anlamlarını tek tek inceleyecek olursak ilk önce beyazı ele alabiliriz. Artık herkesin bildiği üzere saflığın ve temizliğin rengi olan beyaz; dekorasyonda da hemen hemen aynı anlama gelmektedir. Hayal dünyası geniş olan insanların tercihi olmakla birlikte, insan psikolojisi üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Düşünmeye ve yorum yapmaya eğilimli olan kişilerin dışında, okumayı seven ve yalnızlıktan hoşlanan insanların da en sık tercih ettiği renk beyazdır. Beyaz renk ağırlıklı bir odada büyüyen çocukların ise düzen ve tertip alışkanlıklarını diğer çocuklara göre daha hızlı edindikleri saptanmıştır. Dekorasyonda kullanılan siyah renk ise tam anlamı ile inatçı ve hırslı kişiliklerin simgesidir. Ayrıca siyah her zaman bir güç sembolü olarak kabul edildiği için, daha ciddi mekanlarda kullanıldığı gözlemlenmiştir. Yine de dekorasyonda siyah kullanırken ortamın ışık alma kapasitesine fazlaca dikkat edilmelidir. Özellikle de çocuk odasında kullanılmaması gerekmektedir çünkü minikleri depresyona sürüklediği kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra evinizde fazla abartmamak koşuluyla siyah rengi kullanabilirsiniz çünkü asaletin ve zarafetin temsilcisidirler. Çalışma odası dekore ederken kullanılan siyah rengin konsantreyi artırdığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

dekorasyonda-renklerin-anlami

Dekorasyonda kullanılan mavi renk sinirleri yatıştırma ve sakinlik duygusu açısından önemlidir. Aslında erkek bebek odalarında kullanılma sebebi de tam olarak budur. Huzur veren bir renk olmasından dolayı bazı iş yerlerinde de kullanılır fakat iştah kesici özelliğinden dolayı yemek odalarında pek tercih edilmez. Yaşam enerjisini artıran renklerin en başında mavi geldiği için psikolojik rahatsızlığı olan hastaların tedavisinde çok kullanılır. Turuncu renk ise mavinin tam aksine iştah açıcı olarak bilinir ve yemek odasında sıkça tercih edilir. Her ne kadar dayanıklılığı simgelese de dekorasyonda aşırı kullanılması sinirleri harap edebilir. Bu etkiyi ortadan kaldırmak içinse dekorasyon sırasında yeşil ve mavi renkle birleştirilerek kullanımı daha uygundur. Dekorasyonda en huzur verici renk sarı olarak bilinir ve moraliniz bozuksa size anında pozitif bir enerji verebilir. Evrensel anlamının geçici olmasından dolayı tüm sıkıntılarınızın geçeceği hissini size yansıtabilen muhteşem bir renktir. Az ışık alan mekanlarda tercih edilen sarı renk ortama çok güzel ışık katabilir ve enerjiyi de peşinden sürükler. Dekorasyonda en kışkırtıcı ve ortama hareket katıcı renk ise elbette ki kırmızıdır. Cinsel tutkuları uyandırmasından dolayı yatak odasında kullanımı daha uygundur.