Bu yazımızda biz sizlere Feng shui dekorasyonuyla alakalı fikirler sunacağız. Feng shui adından da anlaşıldığı gibi uzak doğudan gelmektedir ve rüzgar ve su anlamına gelmektedir. Bulunduğumuz her mekanda metafiziksel ve kozmik enerjiler bulunmaktadır. Cinde buna chi adı verilir ve görünmeden ve sessizce atmosferde dolaşır. Feng shui dekorasyonun da amacı bizleri bu enerjiden faydalandırmaktır. Feng shui doğru olarak uygulandığında tüm bu enerjileri fark edebiliriz. Bizde sizler için bu çok eski olan Feng shui dekorasyonu için fikirler vereceğiz. Uygulayacağınız bu yöntemle az önce de bahsettiğimiz enerjilerden de yararlanabilirsiniz.

Feng shui yöntemini uygularken ilk olarak dikkat etmeniz gereken evinizin her yanı derli toplu olması , düzgün ve temiz bulunmasıdır. Bu kurala uymanız çok önemli. Evde negatif enerjiye yol açan başlıca dağınıklıktır. Dağınık olan evinizde refahı da sağlayamazsınız iyi enerjiyi de. Her gün toz almayı ihmal etmeyin ve işe yaramayan eşyalarınızı atın. Ayrıca size negatif enerji veren ölmüş çiçekleri ve eşyalardan kurtulun.

Feng shui ayriyeten de zenginliği temsil ettiğinden dolayı evinizde su elementleri bulundurmanızda fayda var. Örnek olarak evinizin uygun bir köşesine bir çeşme yaptırabilirsiniz. Fakat bu çeşme sürekli olarak akmalı. Durmuş bir su evinizdeki enerjiyi bozmaktadır. O nedenle de banyo kapınızı ve tuvalet kapağınızı her zaman kapalı tutmalısınız. Banyo ve tuvalette birikmiş olarak duran su yine ayni şekilde evinizin enerjisini kötü yönde etkilemektedir. Suyu dengeleyecek bir elemente de ihtiyacınız var. Bu elemente ateştir. Şayet evinizde bir şömine bulunuyor ise üzerinde bir çiçek veya bir vazo bulundurabilirsiniz yada çeşmenizi şöminenin yanına yaptırabilirsiniz. Ateşi ve suyu yan yana koymakta ki amaç ateşten aldığımız enerji evimizin zenginliğini yakmamasıdır.

feng-shui-dekorasyon-fikirleri-2

Feng shui yöntemi yine sağlıklı yaşamayı temsil ettiğinden dolayı evinizin içerisinde taze çiçekler yada vazolar bulundurabilirsiniz. Şayet ki eviniz buna müsait değil ise ve bahçeniz var ise o halde bahçenizde taze çiçekler yetiştirebilirsiniz. Evinizin içerisindeki çiçekleri her gün sulamalı ve eski suyu dökülmelidir. Aynı şekilde ise vazoların da her gün temizlenmesidir. Şayet büyük bir bahçeye sahip iseniz o halde size tavsiyem bahçenizde bambu yetiştirmenizdir. Bambu ağacı refahı ve bolluğu simgelemektedir.

Feng shui yönteminde yapmanız gereken aslında hiç de öyle fazla şeyler değil. Bu çok az bir ki yenilikle Feng shui dekorasyonunuzu tamamlayıp bütün iyi enerjilerle sağlıklı yaşayabilirsiniz. Feng shui deki amaçta zaten evdeki kötü enerjiyi evden uzaklaştırmak ve iyi enerjilerin evin içine girmesini sağlamaktır. Böylece evinizdeki zıt enerjileri dengelemiş olursunuz. Bu yöntemi evinizin her alanında rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Evinizin dekorasyonunu Feng shui yöntemiyle yaptığınızda enerjilerden aldığınız güçlerle daha rahat bir yaşam sürdürebilirsiniz. Peki böyle bir dekorasyonu sadece evinizde mi uygulayabilirsiniz ? Elbette hayır ! Çalışma alanınızda da Feng shui dekorasyonu yaptığınızda daha verimli çalışma elde edeceksinizdir.