Eviniz küçük fakat siz büyük odaları olan evlere özeniyorsanız o halde buyurun yazımızı okuyun. Biz sizlere küçük evlerdeki odaları nasıl büyük gösterebilirsiniz onu anlatacağız. Öncelikle bir odayı büyük gösteren en önemli ayrıntılarından biri kullandığınız eşyalarınızdan tutun duvarınızdaki renge kadar gitmektedir. Yani odanızda kullandığınız her ayrıntı odanızın büyüklüğünü ortaya koymakta büyük rol oynamaktadır. Odanızın küçük görünmesine sebep olan belki de yaptığınız ve farkına bile varmadığınız seçimlerinizdir. Peki biz şimdi sizlere konuyla alakalı püf noktalarını anlatalım ve eminiz ki anlatacaklarımız size yol gösterecektir.

Küçük odalarda yapılan en büyük yanlış koyu renkteki duvar boyalarıdır. Küçük odalarda koyu renkli duvarlar sizin de huzursuz olmanıza neden olacaktır. Oysa ki küçük odaları her zaman açık renkteki duvar boyalarıyla boyamalısınız. Bu şekilde odanız olduğundan daha büyük görünecektir. Açık renkteki duvarlarınıza ise koyu renkte aksesuarlar tercih edin ki hem odanızın büyüklüğünü ortaya çıkarın hem de kullandığınız aksesuarları. Şayet ki duvar renginde açık renkten yana değilseniz o halde koyu renkleri de tercih edebilirsiniz fakat bu uygulama tavanı yüksek evler için ideal bir seçimdir. Aynı zamanda ise duvar yerine kullanılan aksesuarların göz önüne çıkmasını sağlar.  Yüksek tavanları olanlar tavan rengini koyu olarak da seçebilir fakat o zaman da duvar renginde bir kontrasta gitmeleri gerekmektedir.  Şayet ki tavanınız yüksek değil ise kesinlikle koyu renkleri seçmemelisiniz.  Bu sadece tavanızı yere yakın gösterecektir ki bu durumda odanız yine küçük görünmeye devam edecektir.  Bu nedenle beyaz veya bej renginden faydalanmalısınız.

evi-daha-genis-gostermek

Evinizi büyük göstermede duvarlardan sonra ise halılar da büyük önem taşımaktadır. Halınızı koyu renkte veya çok büyük desenli olarak seçerseniz yine istediğiniz genişliği evinizde yakalayamazsınız. O yüzden de halı seçerken mutlaka açık veya soft tonlarından seçmelisiniz. Ayriyeten de halınızı duvardan duvara olarak alırsanız odanızın genişliği bütünüyle ortaya çıkacaktır. Şayet desenli halılardan yana iseniz o zaman da desenlerin koyu renkte olmamasına ve de küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdir koyu ve büyük desenli halılar yine odanızın küçük görünmesine sebep olacaktır. Elbette küçük odalarda dikkat edilmesi gereken en önemli konular bunlardı. Bunların yanı sıra ise mobilya ve aksesuar seçimlerinizdir. Şunu unutmayın ki küçük mekanları küçük gösteren koyu renkler ve büyük aksesuarlarla büyük desenlerdir. Bunlar zaten küçük olan mekanınızı daha da küçük gösterir. Ondan dolayıdır ki küçük mekanlarda her zaman açık tonlara, küçük desenlerle küçük aksesuarlara dikkat etmenizdir.

Son olarak ise perdeler. Perdelerin evimizde büyük yeri olduğundan dolayı en büyük iş de ona düşmektedir. Perde seçerken en dikkat edilmesi gereken konu perdenin her zaman için duvar rengiyle kontrast olmasıdır. Bu kontrastı yakaladığınızda odanızı büyük ve geniş gösterebilirsiniz yine. Büyük odalarda bu kontrastları desenli perdelerle de yakalayabilirsiniz fakat küçük odalarda bu mümkün değil o nedenle küçük odalar her zaman sade perdeleri tercih etmelisiniz.