Evinizde köklü değişikler yapmak ve artık boya sıkıntısından kurtulmak istiyorsanız aklınıza ilk gelen seçenek muhtemelen duvar kağıdı olacaktır. Artık eskisi gibi küçük desenlerden yada tek renk yaldızlı kağıtlardan oluşan duvar kağıtları tercih edilmiyor. Bunun yerine üç boyutlu doğa manzaralı duvar kağıtları yada poster duvar kağıtları tercih edilerek evin tek duvarına ayrı bir hava katılması moda oldu. Eğer yeni ve çok farklı dekorasyon fikirleri arıyorsanız sizde bu son moda duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Fakat duvar kağıdı seçiminizin dekorasyonunuzu itici kılmaması için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları olduğunu unutmamalısınız. Eğer duvar kağıdını nasıl seçeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa makalemizin devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dekorasyonun bütünlüğü açısından, duvar kağıdı seçimi hayati önem taşıyabilir. Örneğin küçük bir oda dekore ediyorsanız desenli duvar kağıtları hiçte iyi bir fikir olmayacaktır. Böyle bir oda için en uygun seçim sade ama göz alıcı minik desenler olmalıdır. Hatta desenler minik bile olsa birbirinden uzak mesafelerde olmalı ve karışık bir izlenim vermemelidir. Odanın ufak olması ve aynı zamanda da duvar kağıdı kullanılması dekorasyon seçeneklerini biraz kısıtlayabilir. Bu sorunu ise sade mobilyalar tercih ederek ortadan kaldırabilirsiniz. Aslında kendinden dokulu duvar kağıtları sayesinde ufak odaları daha şık hale getirebilirsiniz. Renk konusunda kararsız kalıyorsanız mutlaka odadaki eşyaların ana rengini göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Yanı duvar kağıdının arka plan rengi mutlaka dekorasyonun zemin rengi ile aynı olmalı. Var olan diğer renkler ise ufak tefek hareketlenmeler sağlayarak fazla dikkati dağıtmayacak şekilde seçilmelidir. Eğer dekorasyon amacınız odaya derinlik katmak ise sadece tek bir duvara uygulanacak duvar kağıdı ile bunu sorunsuz şekilde başarabilirsiniz.

duvar-kagidi-secimi

Ayrıca bu derinliği parlak tonlarla çok rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Eskiden beri kullanılan ve asla vazgeçilmeyen çiçek desenli duvar kâğıtları ise her zaman daha sıcak bir izlenim vermiştir. Üstelik çiçek desenli duvar kâğıtları sayesinde dekorasyonun geri kalan kısmı sorun olmaktan tamamen çıkabilir çünkü halınızdan tutunda mobilyalarınıza kadar gayet renkli ve çiçekli tasarımlar tercih edebilirsiniz. Üç boyutlu duvar kâğıtları kullanmayı kafanıza koymuşsanız evin en geniş odasını kullanarak işe başlayabilirsiniz. Özellikle de manzaralı duvar kağıtları seviyorsanız mutlaka salonunuzun genişliğini ve en boş duvarını değerlendirmenizi öneririm. Birbirinden dikkat çekici üç boyutlu duvar kâğıtları sayesinde akşam yemeklerinizi farklı bir mekanda yiyormuş gibi bir algı oluşturabileceğiniz gibi, salonunuzda bahar havası estirecek kadar iddialı olabilirsiniz. Hayvanları seviyorsanız eğer en sevdiğiniz hayvanın resmini duvar kağıdı seçeneği olarak internette yada mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat duvar kağıdı kullanacağınız oda büyük dahi olsa, çok fazla eşya ile doldurulmamalıdır. Başlı başına hareketli olan ve ortama fazlası ile enerji katan duvar kağıtları, gösterişli mobilyalar ile birleştikleri zaman aşırı şekilde göz yorabilir ve kafa karıştırabilirler. Şunu da belirtmeden geçmeyelim ki; taş duvar kullanmaktan hoşlanıyor fakat maliyeti konusunda tereddütler yaşıyorsanız, taş duvar desenli duvar kağıtları sayesinde kolayca bu hayalinize kavuşabilirsiniz.