Küçük Evlerde Dekorasyonla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük evler, dekorasyon işlemleri sırasında büyük sıkıntı yaşatan evlerin başında gelse de her türlü eve başarılı bir şekilde dekorasyon yapmak mümkün olmaktadır. Dekorasyon işlemleri sırasında uzmandan yardım almanız sizi her zaman güzel sonuçlar ile birlikte bir araya getirebilecektir. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız, ayrıca bu tür işlemlerde dekorasyon ile ilgili duvar renkleri, ufak ayrıcalıklar ve daha birçok işlemi kolay bir şekilde uygulamak mümkün olabilmektedir. Sizlerde dekorasyon ile ilgili olarak yardım almanız ile birlikte başarılı bir şekilde evleriniz küçük de olsa; güzel sonuçlar elde etmeniz mümkün olabilmektedir. Buna ek olarak da; bu tür işlemlerde her zaman yapmanız gereken birincil amaçlardan birisi güzel bir şekilde yapmak istediklerinizi aklınızda canlandırmak ve bunları uygulamak olacaktır. Bundan farklı olarak yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Sizlerde dekorasyon yaparken evlerinizin daha kullanışlı olmasını istiyorsanız, aşağıda verecek olduğumuz önerileri inceleyebilir ve evlerinizde uygulayabilirsiniz.

Küçük Evlerde Dikkat Etmeniz Gereken Küçük Öneriler

  • Küçük evlerde; her türlü duvarı ve köşeyi mutlaka incelemeli ve o bölgelere işlerinizi kolaylaştıracak objeleri eklemeniz gerekecek. Bu tür küçük alanlarda her zaman başarılı bir şekilde raf ekleyebilir, kitaplık oluşturabilirsiniz. Genelde iki duvarın birleşmiş olduğu alanlarda güzel bir şekilde raf sistemleri yapmak ve uygulamak mümkün olabiliyor. Bu nedenle sizlerde başarılı bir şekilde raf yapmanız gibi durumlarda hiçbir sorun yaşamayacak ve başarılı dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabileceksiniz.
  • Odanızın renklerinin mutlaka açık renklerden olması gerekiyor, buna ek olarak da; odanızın renklerinin açık olması evinizi daha havadar ve büyük göstermesine yeterli olacaktır. Bu nedenle de; odanızın renklerini açık tonlarda yapmanız size büyük fayda sağlayacaktır.
  • Evinizin odalarında çok fazla eşya kullanımı yapmanız sizi huzursuz edecek ve büyük sorunları size yansıtacaktır. Evinizin odalarında birçok farklı durum olabilmektedir. Bu nedenle odalarınızda sadece gerekli olan eşyaları eklemeniz gerekmektedir. Gereksiz olan eşyalarınızı ise satarak ev ekonomisine katkıda bulabilirsiniz.
  • Dekorasyon yapmak için yeterli bilginiz yoksa, blog yazılarımızı okuyabilir ya da dekorasyon uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Bu sayede evleriniz her ne kadar küçük olsa da; sizin için güzel yaşam alanlarının oluşması mümkün olabilir.

Dekorasyon Yaparken Renklerin Önemi

Dekorasyon yaparken renkler oldukça önemlidir. Dekorasyon yaparken her türlü ince detay, kişiyi huzura götürmekte olan etkenlerden sadece birisidir. İnce detaylar bir araya geldikten sonra hiçbir sorun yaşanmadan güzel bir yuvaya sahip olunabilmektedir. Dekorasyon ile ilgili tüm düşüncelerinizi her zaman uzman bir kişiye iletin ve ondan bilgi alın. Uzmanlar ince detayları bir araya getirmekte oldukça yoğun bilgi birikimlerine sahip olmaktadır. İnce detayların yanı sıra renklerin de dekorasyon çalışmalarına büyük avantajı bulunmaktadır. Örneğin; oturma odası ile yatak odasının hem detayları farklı olabilmekte hem de odadan beklenen ayrıcalıklar farklı olabilmektedir. Sizler için özenle hazırlamış olduğumuz bu yazımızda; renklerin anlamlarını ve psikolojik olarak insana katmış olduğu özellikleri açıklayacak ve detaylandıracağız.

1- Mavi Renk Ne Anlama Geliyor?

Birçok evde çeşitli tonlarının kullanılmış olduğu renklerden olan mavi rengi; bilgeliği, güveni ve sadakati simgelemektedir. Ayrıca mavi renk ve mavinin tonları kararlılığı ve bağlılığı da ifade etmektedir. Genel olarak iş görüşmelerine giden birçok kişi mavi renk tercih etmesinin sebebi de bu olmaktadır. Buna ek olarak evlerini maviye boyatan kişilerin diyet yapmaları sırasında başarılı bir şekilde zayıflamalarını da sağlayacaktır. Bu konu pek fazla dikkat edilmese de, oldukça önemli bir detaydır. Bu renkler odanın her türlü odasında kullanılabilmektedir ancak restoran gibi tesislerde bu renkten kaçınılması gerekmektedir. Çünkü mavi renginin iştah kapatıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Salon Dekorasyonu

2- Yeşil Renklerin Dekorasyondaki Yeri

Dekorasyon yaparken tercih etmiş olduğumuz bir diğer renk yeşil olmaktadır. Yeşil, birçok farklı alanda kullanılmakta ve tercih edilmekte olunan renkler arasında yer almaktadır. Doğayı ve sağlığı temsil etmekte olan yeşil rengi; gözleri yormayan ve görme gücünü artıran renkler arasında da bulunmaktadır. Yeşil rengi sakinleştirici ve sinir sistemi üzerinde de pozitif bir etki göstermektedir. Hastaların rahatlamasını da sağlayan bu renk hastanelerde bolca tercih edilmektedir. Dünya genelinde kendisine değer veren kişilerin yeşil renk kıyafetler giydiği düşünülmektedir. Yeşil renkler genel olarak otoritenin olması gerektiği yerlerde de bol miktarda tercih edilmektedir.

3- Kırmızı Renklerin Dekorasyondaki Yeri

Samimiyet, heyecan, güç gibi kavramların simgesi olarak bilinen kırmızı ve tonları birçok oda ve ortamda tercih edilmektedir. Kırmızı renkler kişiyi çok değişik formlara sokabileceği gibi; insanların dikkatlerini çekmesini de sağlayabilmektedir. Ayrıca duygusal yoğunluğu da artırmaya yardımcı olan renklerin başında gelmiş olan kırmızı özellikle üst katlarda yer alan ev ve yapılar için önerilmekte olan renklerin başında gelmektedir.


Dikdörtgen Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

Hayatınızda yapacağınız en zahmetli fakat bir o kadarda eğlenceli tek iş; dekorasyondur. Eğer dekorasyonun kurallarına uyarak belli bir plan içerisinde hareket ederseniz sıkıntı çekmezsiniz fakat aynı zamanda kendi tasarımlarınızı yada fikirlerinizi yaptığınız işe dahil ederek dekorasyonun kalitesini artırmalısınız. Çünkü dekorasyon demek sadece evi yeni eşyalar ile doldurarak güzel görünmesini sağlamak demek değildir. Özellikle de evinizin kullanışsız odalarını dekore ederken ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Kullanışsız bir odayı var olan eşyaların yerini değiştirerek veya onları yeniden biçimlendirerek çok kullanışlı bir hale getirmek, çeşitli aksesuarlar ve ilginç fikirler ile süsleyebilmek dekorasyonun ta kendisidir. Evinizdeki en kullanışsız alanların neresi olduğunu merak ediyorsanız hemen söyleyelim; dikdörtgen salonlar. Eşyalarınızı bir türlü kullanışlı bir şekilde yerleştiremediğiniz, çekip çevirmenize rağmen doğru açıyı yakalayamadığınız, dar olması sebebiyle rahatça dekore edemediğiniz odalardan birisidir dikdörtgen salonlar. Peki, dikdörtgen salonlar nasıl dekore edilir? Şimdi gelin bu zahmetli ve zor dekorasyon düzeni için gerekli olan fikirleri inceleyelim.

Evin dikdörtgen bir odasını salon olarak dekore etmek istiyorsanız işiniz çok kolay olamayacak. Fakat birkaç önemli detay ve ipucu sayesinde bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey dikdörtgen salonlar için verilen dekorasyon önerilerini iyice okuyarak nelere ihtiyacınız olabileceğini saptamak olacaktır. Daha sonra kendinize güzel bir liste hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Gerekli olan eşyaların ve mobilyaların listesini çıkarırken dikkat edeceğiniz en büyük ayrıntılardan birisi, odanın aldığı ışık miktarı ile doğru orantılı olarak mobilya rengi seçimi olacaktır. Koyu bir dekorasyon rengi istiyorsanız odanın çok fazla ışık almasına ve aydınlatma sisteminizin özene bezene seçilmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü bu seçim dikdörtgen bir oda için oldukça riskli olacaktır. Yapmanız gereken en akıllıca şey ise; açık renkler yasa pastel tonlar ile odaya geniş bir algı vererek, sevdiğiniz koyu renk tonlarını aksesuar seçimine saklamak olacaktır.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?
Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?

Beyaz, gri, krem rengi, pudra ve bej gibi açık renkli tonlar dar salonlar için çok daha kullanışlı olacaktır. Daha sonra Beyazı siyah renk ile griyi pembe renk ile pudrayı fuşya renk ile beji ise kahverengi ile çok güzel bir şekilde harmanlayabilirsiniz. Salon ile yemek odası iç içe dizayn edilecekse çok daha dikkatli olmalısınız ki size hareket edebilmek için fazlaca alan kalsın. Bunun için de oturma grubu yada koltuk takımı yerine çok şık bir köşe takımı kullanmanızı öneririm. Odanın daha derli toplu görünmesi açısından işinize yarayacak olan köşeli koltuk takımınızı salonun tam ortasına yerleştirebilirsiniz. L koltuğun tam arka tarafında kalan boş alana ise yemek masanızı koyarak sınırlarınızı belirlemiş olabileceksiniz. Eğer Tv üniteniz var ise L koltuklarınız tam karşısına denk gelecek şekilde yerleştirerek ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

Orta sehpanızı minik ölçülerde tercih ederseniz alanın darlığı ok göze çarpmayacaktır. Zaten odada yemek masasının olması sehpanın eksikliğini pek aratmayacaktır. Bu arada mobilyalarınızı beyaz veya ceviz rengi tercih ederek ok akıllıca bir seçim yapmış olacağınızı da belirtmek isteriz. Fakat L koltuk takımınız pudra, kremrengi, parlak gri veya bej rengi olabilir. Bu açık renklere son derece uyumlu bir şekilde seçilmiş stor perde modelleri evinizi güzelleştirmek için uygun seçeneklerdir. Özellikle de yeni üretilen dantelli stor perdeler ile salona gayet sıcak bir hava katılabilir. Zeminde tercih edilen rengin bile koyu olmamasına özen gösterin. Ceviz yada krem rengi laminantlar ortama ekstra bir şıklık katabilir. Bunun yanı sıra açık renkli taban halıserleri yada içerisinde parlak renk barındıran halılar da kullanabilirsiniz.


Oturma Odasını Canlandırmanın Yolları

İster ev sahibi olun ister kiracı olun, evinizde otururken daima yaşadığınız ortamı güzelleştirme çabası içerisinde olursunuz. Çünkü insanlar için evleri ve düzenleri çok kıymetlidir. Yaşadıkları minik dünyada içerinin açılması ve huzur bulmak için ellerinden geleni yaparlar. Özellikle de çok sık kullandıkları bölümleri daha kullanışlı ve şık hale getirebilmek için çabalayıp durdukları aşikardır. Evin en çok hangi bölümünün kullanıldığını aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Günün yorgunluğunu atabilmek için televizyon karşısında ayaklarımızı uzattığımız ilk yer olan oturma odaları elbette ki. Yani dekorasyonu en çok hak eden, canlı olması için en çok uğraş verdiğimiz oda. Peki, oturma odasını canlandırmanın yolları nelerdir? Gelin şimdi hep birlikte oturduğumuz odayı capcanlı ve enerji veren bir mekan haline dönüştürmenin yollarına bir bakalım.

Günümüzde dekorasyon araçları o kadar farklı seçenekler sergiliyor ki hayran olmamak elde değil. Rengarenk tasarımları bile gölgede bırakabilen duvar kağıtları da bunlardan birisi. Her ne kadar dekorasyon işine soyunmuş insanların aklına pek gelmese de, sadece bir duvar kağıdıyla bile muhteşem oturma odaları dizayn edilebilir. İlginç olmayı seven insanları hayran bırakacak kadar enteresan hazırlanmış duvar kağıtlarına ek olarak, hikayesi ile görenleri şaşkın bırakan tasarımlar, evlerin ve özellikle de oturma odanızın duvarını süslemek için üretildi.

Sizi uzun yıllar boyunca boya masrafından kurtarıyor olması ise diğer bir özelliği tabi. Tüm bu saydığımız özel tasarımlar size biraz çılgınca gelebilir. Üç boyutlu manzaralara sahip olan duvar kağıtları çok daha fazla hoşunuza da gidebilir. Oturma odanızın boş kalan tek duvarı için tam zevkinize göre bir duvar kağıdı döşemesi yaptırabilirsiniz. Fakat klasik sevenlerin asla vazgeçemediği desenlere yeniden göz atmanızı öneririm.

Tv ünitesinin arkasında kalan duvarda kullanılabilecek klasik modeller sayesinde, oturma odanızda bambaşka bir algı oluşturabilirsiniz. Eğer oturma odasını boya yada duvar kağıdı ile canlandırmak istemiyorsanız sizin için ikinci bir önerimiz daha var. Küçüklüğünüzden beri kahverengi, bej ve koyu yeşil mobilyalar arasında sıkışıp kalmış olma olasılığınız çok yüksek. Bu yüzden de oturma odasında en çok kiri götürecek renkler olan bu iç renkten birini tercih etmiş olabilirsiniz; ama doğal olarak bir süre sonra bu manzaradan sıkılacaksınız. Günün en fazla saatini geçirdiğiniz odada gözünüze çarpmasını istediğiniz çok daha canlı renkler vardır eminim ki. Şimdi kafanızdaki tüm takıntılardan kurtulup renklerin içerisine dalmaya ne dersiniz? Rengarenk koltuk takımları ve iç ferahlatıcı bir halı ile odanın tüm havasını bir anda değiştirebilmeniz mümkün. Fakat bunu yaparken ya pastel tonları tek bir koyu renk ile harmanlamalı yada bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü dekorasyonda kullanılan her renk ayrı derecelerde önemlidir. Birde eşyalarınızı seçerken sadece güzel durdukları karar vermekten kaçınmalısınız. Unutmayın ki sadece şık mobilyalar seçmek değildir dekorasyonun amacı.

Aynı zamanda da konforlu ve fonksiyonel mobilyalara yönelerek rahatlığınızı ön plana almalısınız. Ayrıca odanızın büyüklüğünü hesaba katarak hareket etmekte fayda var. Oturma odasında atlanmaması gereken başka bir ayrıntı ise aksesuar seçimidir. Biblolar, abajurlar, çiçekler ve diğer tüm detaylar uyum içerisinde seçilerek doğru bir açı ile yerleştirildiği sürece, dekorasyonunuzda istediğiniz canlılığı yakalayabilirsiniz. Canlı çiçek yetiştirmek için en uygun ortamlar oturma odaları olduğu için, odanın boş kalan köşelerini canlı bitkiler kullanarak değerlendirebilirsiniz. Dekoratif duvar rafları sayesinde renkli bir mum köşesi oluşturabilirsiniz. Üstelik romantik bir akşam geçirmek istediğinizde size çok faydası dokunacaktır. Eğer imkanınız var ise oturma odasına çok şık bir şömine inşa ettirebilirsiniz. Üstelik bu şekilde canlılık getirdiğiniz bir oturma odası misafirlerinizin de hayranlık dolu bakışlarını üzerine çekecektir.


Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?

Yaşantınızı eğlenceli kılan detaylardan birisi de ev dekore etmektir. Özellikle hanımları çok mutlu eden bu uğraş bazen tam bir kabusa dönüşebilir. Özellikle de salon dekore ediyorsanız eşyaların uyumu ve renginden çok, onları nasıl yerleştireceğiniz konusunda takılır kalırsınız. Ama L salon dekore ediyorsanız işiniz çok basittir; çünkü odanın genişliği ve L bölgenin yemek masası için biçilmiş kaftan oluşu her şeyin yerli yerinde olmasını sağlar. Dikdörtgen ve kare salonlar ise tam bir çaresizliktir. Kimine göre dikdörtgen salonları dekore etmek kimine göre ise kare salonları dekore etmek zordur. Bana sorarsanız ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece her iki tür salonu da mükemmel şekilde döşeyebilirsiniz. Bugünkü makalemizde sizlere dikdörtgen salonları dekore etmek için güzel tüyolar vereceğim.

Dikdörtgen salonlar döşenirken kesin ve net olarak dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan ilki ve en önemlisi kesinlikle koltukların tren gibi dizilmemesidir. Eğer her şeyi denediğiniz halde eşyaları düzenli bir şekilde yerleştiremiyorsanız sıkıntıdan olduğu gibi bırakmak istersiniz. Halbuki takip edeceğiniz birkaç adım ile salonu çok güzel gösterebilirsiniz. Öncelikle dikdörtgen salon fazla dar ve uzun ise seçilen eşyaların iskeletinin kaba olmamasına dikkat etmelisiniz. Kibar mobilyalar salonun darlığını kamufle etmek için muhteşem seçeneklerdir fakat salonda geniş aynalar kullanmak bu etkiyi etkiye katlar. Eğer yapabiliyorsanız karşılıklı iki tane ayna kullanarak daha büyük bir derinlik sağlayabilirsiniz. Arka arkaya lokomotif şeklinde dizmemeye özen gösterdiğiniz salon takımınızın tekli koltuklarını veya berjerleri TV ünitesinin her iki yanına koyabilirsiniz. Üçlü yada ikili koltuğu mutlaka yemek masasına sırtı dönük biçimde yerleştirerek Amerikan stili bir görüntü elde etmelisiniz. Bu arada yemek masasını kapının ne kadar yakınına koyarsanız o kadar karlı çıkarsınız. Bunun sebebi ise servis yaparken kolaylık çekmeniz ve aynı zamanda sofrayı toplarken misafirlerin görüş alanını sürekli işgal etmemiş olmanızdır. Üçlü yada ikili koltuktan geriye kalanı ise kesinlikle TV ünitesinin tam karşısına kondurmalısınız ki estetik bir açı yakalayabilesiniz.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

Dikdörtgen salonların aydınlatma seçenekleri mutlaka görkemli olmalıdır. Aslında uzun bir oda olduğu için aralıklı iki avize de gayet güzel aydınlatabilir. Bir taraf aydınlıkken diğer tarafın loş olması gözlerinizi yorabilir. Ayrıca önemli bir tüyo da yemek masası seçimi hakkında vermek istiyorum. Yemek masasının yuvarlak olması dikdörtgen salonlarda kullanımı zorlaştıracaktır. Mutlaka dikdörtgen bir masa tercih ederek uyumun korunmasına özen gösterilmelidir. Bir tane halı kullanırsanız dikdörtgen bir salon için yeterli olmayacağı için aynı halıdan iki adet alınması çok mantıklı bir seçim olacaktır. Halının biri elbette ki yemek masasının tam altına gelecek şekilde serilmelidir. Diğeri ise koltukların orta kısmında kalan boşluğa serilerek üzerine en uygun zigon sehpa konulmalıdır. Bazı hanımlar salonun ortasının boş olmasını tercih edebilir tabii ki ama bu geniş bir mekan için doğru seçim olmayabilir. Seçilen aksesuarların iri boyutlarda olması ortamı kalabalık bir hale büründürebileceği için dikkatli olunmalıdır.


Etkileyici İskandinav Stili Salon Dekorasyonu

İskandinav stili  salonlarını özetle söyleyecek olursak samimi ve estetiğin bir arada olduğu ve beyaz renginin de hakim olduğu salon dekorasyonlarıdır. Tabii ki biz böyle özetle deyip geçmeyeceğiz bu konuya ve İskandinav stili salon dekorasyonlarını ayrıntılarıyla anlatacağız.

Yılın her mevsiminde içinizi ferahlatacak ve salonunuza aydınlık verecek İskandinav stili dekorasyonlarını konforlu, modern ve rahatlıkla kullanabileceksiniz. Kuzey Avrupa'nın uzun ve kasvetli kış günlerinden dolayı İskandinav stili dünya ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılmıştır. Bugünler de bu stili evinde kullanan çok sayıda insan var ve de gün geçtikçe sayısı daha da artmaktadır.
Kış aylarının uzun sürmesinden dolayı dışarıdaki karanlık ve kasvetli hava evimizin içine de girmektedir. Bu denli kasvetli ve karanlık geçen kış aylarınızı daha ferah ve aydınlık içinde geçirebilirsiniz. Tabii ki yazın ayrı kışın ayrı dekorasyonlar tercih etmeyeceğimize göre İskandinav stili kışın kullanıldığı gibi yaz aylarında da yazın tüm aydınlığını evinizin içine taşıyarak kullanabilirsiniz.

iskandinav-tarzi-dekorasyon-2

İskandinav stili özellikle evini sade olarak dekore etmek isteyenler tarafından en çok tercih edilen stiller arasında yer almaktadır. Bu stilde ilk göz önüne gelen masif eşyalarla büyük pencerelerdir. Zaten bu stili de zarif hale getiren masif mobilyalardır. Salona ayrı bir samimiyet ve zariflik katmaktadır. Evinizin bu doğal halini dikkat çekecek ve göz alan objelerle ve uyumlu aydınlatmalarla tamamladığınız da ise odanızın bütünüyle stilinizi yakalarsınız. Özellikle bazı yerlere yerleştirebileceğiniz spot aydınlatmalarıyla ve beyaz led aydınlatmaları salonunuzu hem çok büyük gösterecektir hem de daha çok ferahlık katacaktır. İskandinav stilini ayriyeten de metalik tasarımlarla da kullanabilirsiniz. Hem uyumu bakımından hem de metalin çok fazla batmaması bakımından muhteşem bir uyum yakalayabilirsiniz. Şayet ki odanızı yeniden tasarlamak istiyorsanız o vakit ilk olarak duvarlarınızın rengini beyaza boyamakla başlayın. Beyaz duvarlarınızı tamamlayıcı olarak beyaz rengiyle tasarlanmış koltuklar alın. Masif bir sehpayla ve ağırlıklı beyaz rengine sahip veya metallik aksesuarları öne çıkarabilirsiniz.
Zemin seçimde ise size tavsiyemiz beyazdan yana olacaktır. Hem odanız daha büyük görünecektir hem de ferahlık katacaktır. Tabii ki bu sizin tercihiniz. Beyaz zemin istemiyorsanız da ahşap zeminleri tercih edebilirsiniz. Halı seçimlerinizi yine düz veya kendinden modelli beyaz rengi halılardan kullanabilirsiniz. Halı istemeyenler için de başka bir alternatif olarak post veya tüylü halıları da düşünebilirsiniz.
Sade olan odanızı biraz hareketlendirmek için ise koltuklarınıza kahve ve gri renkleri olan yastıklarla süsleyebilirsiniz. Unutmayın ki İskandinav stilini hayal ederken ve gözünüzün önüne gelen görüntü de beyaz koltuklarla masif sehpalar veya deri kahverengi berjerlerdir. Odanızı dekore ederken bu ayrıntıyı sakın atlamayın. Yoksa hayal ettiğiniz İskandinav sitilini yakalayamazsınız. Aksesuar ve tasarım seçimlerinizde ise mutlaka minimalist seçimler yapmalısınız. Böyle bir stili tamamlamak için seçeneklerinize çok dikkat edin çünkü İskandinav stilini tamamlayıcı aksesuarlar ve tasarımlar büyük önem taşımaktadır.