Retro tarzının da bir rengi olan turkuaz aslında genç ve dinamik bir ruha sahip olanların tarzını yansıtan bir renktir. Ayrıca bu senenin de trend renkleri arasında yer alan turkuaz yaz ve bahar mevsimin odasına yansıtmak isteyenlerinde rengi olmaktadır. Ev dekorasyonunda tazeliği önem verenlerin ideal rengidir. Ev dekorasyonunda mobilya dekorasyonunda olduğu kadar aksesuarlarda, duvar boyalarında hatta yer döşemelerinde bile turkuaz rengi kullanılmaktadır.

Turkuaz renginin başka renklerle de rahatlıkla kombinlenmesi ferah bir görüntü elde edilmesine de imkan vermektedir. Özellikle beyaz ile turkuaz renginin birlikte kullanılması göz alıcı bir dekor elde edilmesine neden olacaktır. Bu renk ile ev dekorasyonu yapacak kişilerin beyazın yoğun olarak kullanıldığı dekorasyonlarda odaya renk katmak ve şık bir görüntü vermek için turkuaz renginden aksesuarlar kullanmak odaya girildiğinde beyazın saf ve temiz güzelliğine turkuaz renginin bahar tazeliğini de katarak vurucu bir dekorasyon sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Halı dekorasyonunda da özellikle krem, beyaz, toz pembe gibi renkler ile birlikte kullanılarak oluşturulan halı desenleri evinizin bütünlüğünü oluşturmanızda en büyük yardımcı dekorasyon parçasıdır. Sadece turkuaz renginin de vurgulandığı halı modelleri kadar açık renk halı içine yerleştirilmiş turkuaz renkte koyu renk ve tek renk turkuaz rengi seçilen oturma grubunun içinde aydınlık hava vermenin bir yolu olacaktır. Gümüş, sarı, siyah, kahverengi, mor, fuşya gibi renklerle birlikte rahatlıkla kullanılır. Özellikle retro tarzı bir mutfak oluşturmak isteyen ve eskiden kalma kiler olarak kullanılan bir dolabın turkuaz rengine boyayarak mutfağın ağır havasından çıkartılarak neşeli bir ortam yaratmanızı sağlar. Bir tek aksesuar, bir halı, bir perde odaya bu kadar farklı bir hava katar mı diye aklınızdan geçirebilirsiniz ama inanın ilk odaya girdiğinizde duvara konulan bir tablo, sehpaya konan bir vazo, yastıklardaki çiçek desenler, perdelerdeki cıvıl cıvıl desenler ile dikkat çekerken, odak noktası olan materyaller her zaman göz alıcı olmuştur.

turkuaz-dekorasyon-2

Göz alıcı rengi kadar dinlendirici etkisi de bulunan turkuaz sizi bir anda okyanusun derin sularına götürecek kadar özel bir renktir.
Turkuaz ve toprak grubu renkler ile olan muhteşem uyumu ise size tabiatın tüm hallerini yansıtarak doğa ile iç içe bir hava vermesini sağlayacaktır. Toprak grubu ile dekore edilmiş bir odada o ağır görüntüye turkuaz rengindeki aksesuarlarla hareket verdiğinizde huzurlu bir yaşam alanına kavuşmuş olursunuz.

Turkuaz renginin içinde bulunan yeşil ve mavi renkleri ton fazlalığına göre yeşilimsi veya mavimsi bir görüntüye sahiptir. Burada hangi renk daha fazla ise o zaman soğuk veya sıcak bir görüntü oluşturmaktadır. Bir çok renk ile kontrast oluşturması nedeni ile de odanızın sıcak ve samimi olmasına olanak sağlarsınız. Mavinin çoğunlukta olduğu turkuaz renk biraz daha soğut etki yarattığından beyaz ile kontrast oluşturulduğunda oda daha iç açıcı olur.

Odanızda köklü bir değişim yapmak istiyorsanız o zaman en müthiş renk turkuaz olmaktadır. bu rengin dikkat çekiciliği de göz önüne alındığında son iki yıla damgasını vuran ve mobilya sektöründe olduğu kadar tüm dekorasyon parçalarında kullanılarak istediğiniz etkiyi verebilirsiniz.