Günümüzde küçülen evler, yaşam alanlarının fonksiyonelliğin ön plana çıkması, yenilikçilik ve rekabet ortamının ön planda olmasına rağmen halen eskiye özlem duyan ve yaşanmışlıkları ev içlerinde yaşatan kişilerinde tercihleri içinde retro her zaman kurtarıcı bir dekorasyon olmuştur.

Ev dekorasyonunda retro tarzı ile ev ortamlarında daha samimi ve yaşanmışlıkların izlerinin sergilendiği ortamların olması evlerin bir duvardan ibaret olmadığını ve yaşam alanlarının da sizlere bir şeyler ifade ettiğini daha iyi anlatmaktadır.
Ev dekorasyonu ile ilgilenen mimar ve dekaratörler bu konuda isteklerinizi kolaylıkla yerine getireceklerdir. Fakat kendi imkanlarınızla evlerinizi retronun esintisi ile yeniden yaratmak istiyorsanız nerede ve nasıl bir tarz oluşturacağınıza karar vermeniz ve ona göre uygulamanız gerekir.

Retro tarzı cıvıl cıvıl parlak renklerin, geometrik veya çiçek desenli duvar kağıtları, siyah beyaz karo döşemeleri, kromdan veya fiberglastan üretilmiş mobilya parçalarından, 1950 lerden kalan ve modernize edilerek yeniden gündeme getirilen mobilya parçalarına olan benzerliklerinden, renkli yastık ve patcwork kanepe çeşitleri ile düzenlenen mekan tasarımları daha hareketli bir görünüm oluştururken, bu senede trend mobilya döşeme renklerinden olan turkuaz, yeşil, pembe, mor, mürdüm, indigo mavisi, hardal sarısı, safran gibi renklerde retro tarzının canlı renk seçenekleri içinde yer almaktadır. En çok siyah ve beyaz ile koyu renk ahşap birlikte kullanılmaktadır.
Retro tarzında bir stile bağımlı kalmadan özgürce yaratılan bir stildir. Odak noktası ise retro tarzını ortaya çıkartan eskiden kalma ve yenilenerek dekore edilen bir parçanın etrafında düzenlenir. Buda kimi zaman abartılı bir görüntü oluştursa da kimi zamanda bu canlı renklerin doğal bir şekilde kullanılmasına ve nostalji rüzgarı ile baharı ev ortamına taşıma imkanı sunmaktadır.

retro-severler-icin-ipucu

Retro tarzı yakın zamanın izlerini yaşanmışlıklarını ev ortamına taşıyarak mor, hardal, yeşil, turkuaz gibi canlı renklerden seçilen oturma grubu çiçekli veya geometrik yastıklarla daha da canlandırılarak kullanılırken, eskinin izlerini hala taşırken oldukça gösterişli ve şaşalı ahşap ve koyu renk bir vitrin, yemek masası, konsol gibi mobilya parçası ile derinlik katılarak tamamlanan oda canlılığı ve geçmişi birlikte sergilemenize imkan sağlar.

Ayrıca bu senenin de trend uygulamalarından biri olan parlak turuncu rengi aksesuarlar retro dekorasyonunda oldukça etkili bir görsellik oluşturmaktadır.

Piyasada da modernize edilmiş ve eskinin yeniyle birleştirildiği yeni modeller artık insanları eskiye sahip çıkmak yerine demode eşyalardan kurtulup satın alma eğilimine itmesine rağmen bazı eşyaların yaşanmışlıkları ve o eşyalardaki anıların kişiler üzerindeki etkileri ve evlerini sadece modern ve şık döşenmişliklerin dışında, yaşanmışlığı eskiye duyulan özlemi hala yaşatmak isteyen insanlar için bu tarz oldukça önem arz etmekte. Canlı renkleri seven ve renklerin enerjisine inana kişiler içinde retro tarzı biçilmiş kaftandır.
Ayrıca hala kristal avizelerin o ihtişamını seven, mutfaklarda eskiden kullanılan tel dolapları daha modernize ederek, kiler gibi kullanma imkanı veren şık bir dekorasyon sağlanır. 1950 li yıllara dayanan eşyaları yeniden modernize ederek çok şık salonlar ve mutfaklar oluşturulabilir. Fakat Salon dekorasyonunda tamamen retro tarzını odaya taşımak yerine kısmi bir retro tarzı yaratman odanın daha şık durmasına yardımcı olacaktır.