Her şey yerli yerinde ve pırıl pırıl bir ev hayal ediyorsunuz ama bir türlü başaramıyorsunuz değil mi? Sürekli dağılan çekmeceler, ortalıkta fazla yer kaplayan eşyalar ve nereye koyacağınızı bilmediğiniz özel eşyalar yetmiyormuş gibi birde minik eşyalardan oluşan mutfağınızı sürekli toplu tutmak zorundasınız. Bir anne için bu düzen tertip hayal gibi gelebilir fakat hem çalışan hem de anne olan bir kadın için hayalden de öte görünecektir. Aslında düzenli bir eve sahip olmak çok zor bir mesele değildir. Asıl mesele eşyalarınız için yeteri kadar depolama alanına sahip olmanız ve elinizdeki imkanları güzel kullanabilmenizdir. Bir kere düzeninizi oturttunuz mu gerisi kendiliğinden gelecektir zaten. Önemli olan bu düzeni bir daha kaybetmeden eşyalarınızı muhafaza etmektir. Elinize dolaşan eşya sayısı ne kadar az olursa kendinizi o kadar rahat ve derli toplu hissedersiniz. Unutmayın ki aslında evi düzensiz gösteren ilk şey odaya büyük gelen eşyalar ve birbiriyle uyumsuz aksesuarlardır. Tüm bunları odanızın büyüklüğüne göre dekore ederek, ortalıkta gezinen eşyalarınıza da uygun depolama alanları oluşturduğunuz vakit düzenin ne kadar huzur verici bir mevzu olduğunu anlayacaksınız.

Düzenli ev izlenimi için ilk önce evin mutfağının düzenli olması gerekir. Hangi kadına sorarsanız sorun size bunun çok doğru olduğunu söyleyecektir çünkü kadınların ömrünün yarısı mutfakta geçer. Özellikle de mutfaktaki depolama alanı az olan hanımlar iş yaparken oldukça zorluk çekebilirler. Bu konuyu halletmenin en güzel yolu mutfak raflarına ekstra bölmeler yapmak, çekmeceleri minik bölmeli ve kullanışlı gözlerle dolu hale getirmek, mutfağın boş olan duvarlarına raf veya kulplu bardak asmak için çivili tahtalar çakmak olacaktır. Eğer mutfağınızda ekstra çekmeceli dolaplar koyacak yeriniz var ise fazla eşyalarınızı burada da muhafaza edebilirsiniz. Mutfakta en fazla yer kaplayan tavalar ve tencereler olduğu için dolap içine raylı sistemli ekstra raflar taktırmanızda fayda vardır. Hatta artık oturma odasında kullanılan mobilyaların dolap içleri ve tv ünitelerinin çok depolama alnına sahip olması hanımların işini epey kolaylaştırmıştır. Az kullandığınız mutfak eşyalarınızı bu bölmelerde muhafaza ederek mutfakta kendinize daha çok yer açabilirsiniz. Böylelikle elinizin altındaki eşyalar ortadan kalkmış olur ve mutfağınız nefes alır.

ev-duzenlemsi-nasil-olur

Eğer evdeki düzensizlik yatak odasında meydana geliyorsa hurçlar ve bazalı yataklar sayesinde bu düzensizliğe kolayca çare bulabilirsiniz. Yaz aylarında kışlık kıyafetlerinizi, kış aylarında ise yazlık kıyafetlerinizi bazanın altına yerleştirerek giysi dolabınızda gayet düzenli bir görüntü oluşturabilirsiniz. Takı ve makyaj malzemeleriniz çekmecelerde fazla yer işgal ediyorsa, aynalı komidinin yan tarafına mantar panolardan oldukça şık ve kullanışlı takı asma rafları elde edebilirsiniz. Evdeki ayakkabı kutularını büyük çekmecelerinizin içerisine uygun şekilde kesip yerleştirerek makyaj malzemelerinizi birbirinizden ayırabilirsiniz. Dolapların iç tarafına yerleştirilecek olan fazladan askılar da sizi oldukça rahatlatacaktır. İç çamaşırlarınızı ve fularlarınızı kırışmadan bu askılara asarak çekmecelerde fazladan yer kaplamasını engelleyebilirsiniz.