Yeni Ev Dekorasyonlarında Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni evlenen ya da evini değiştirmek isteyen her çift öncelikle evlerin dekorasyon basamağı ile ilgilenmektedir. Bir evde huzur ve rahat bir kullanım olması her zaman dekorasyona ve eşyaların ayarlanmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle çiftler ve yeni ev alacak kişiler her zaman evlerin dekorasyon ayağına oldukça fazla dikkat edilmektedir. Dekorasyon denildiği zaman; akla evin rengi, tavan tasarımları, duvar tasarımları, halı seçimi, mobilya seçimleri ve buna ek olarak oldukça farklı tüm işlemler gelebilmektedir. Evin her türlü bölgesinde dekorasyon çözümlerini görmek mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere yeni ev dekorasyonlarını yaparken dikkat etmeniz ve uymanız gereken birkaç husus konusunda bilgi vereceğiz. Öyleyse hemen başlayalım.

1- Renk Uyumu, Dekorasyon Çalışmalarının En Önemli Unsuru!

Evlerinize dekorasyon yapmaya başlamadan önce, evinizin duvarlarını ve tavanlarını boyamanız size çok daha kolaylık sağlayacaktır. Duvar ve tavan renklerinizi belirleyip, boyama işlemini bitirdikten sonra geriye eşyalarınızı alıp odalarınızı tasarlamaya sıra geliyor. Ancak şunu bilmelisiniz ki; renk uyumu olmayan hiçbir ev veya oda dekorasyon şartlarına uygun olmamaktadır. Dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli aşama; her zaman renk uyumunu sağlamak olmaktadır. Evinizde renk uyumunu sağladıktan sonra diğer unsurlarda sorun olsa bile bu pek fazla sırıtmayacak ve sizi üzmeyecektir. Renk uyumunu sağladığınızdan emin olmak için; tüm eşya ve duvarlarınızın renklerinin açık ya da kapalı tonlarda olduğundan emin olmanız yeterli olabilecektir.

2- Her Odanın Farklı Eşya İhtiyaçları Bulunmaktadır!

Misafir odası ve oturma odasını karşılaştıracak olduğumuzda bu her iki odanın farklı eşya ihtiyaçları olmaktadır. Örneğin oturma odası, ev sakinleri tarafından çok daha sık ziyaret edilip kullanılırken misafir odaları o kadar fazla ziyaret edilip, kullanılmamaktadır. Bu nedenle de her odanın farklı eşya ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Oturma odasına; koltuk takımı, halı, tv ünitesi gibi eşyalar yeterli olurken misafir odasında yemek masası, vitrin gibi ekstra eşyaların eklenmesi odayı çok daha verimli ve güzel kullanılması için uygun hale getirebilir.

3- Gereksiz Eşyalar İle Odalarınızı Boğmayın!

Bir evin en büyük düşmanı; gereksiz eşyalar olmaktadır. Gereksiz eşyalar hem temizlik yaparken hem de normal zamanlarda evi olduğundan daha küçük gösterebileceği, evin çok daha kolay bozulmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle gereksiz eşyalarınızın olduğunu düşünüyorsanız yeni eve taşınmadan ya da dekorasyon basamaklarına henüz giriş yapmadan önce mutlaka atın ya da işinize yarayan eşyalar ile değiştirin.

4- Oda Sayınıza Göre ve Ev Nüfusuna Göre Odalarınızı Tasarlayın!

Eğer çekirdek aileyseniz ve yeterli sayıda odanız varsa; oturma, misafir odalarının yanı sıra çocuk ve yatak odalarının olmasını da asla ihmal etmeyin. Çocuklarınız bu odalarda oyunlarını oynayabilecek ve zaman geçirecekleri için diğer odaların bozulmasının da önüne geçilmiş olunmaktadır. Bu konu birçok büyük evlerde oturan kişilerin uygulamadığı ancak uygulaması gereken ince detaylardan olmaktadır.


Küçük Evlerde Dekorasyonla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük evler, dekorasyon işlemleri sırasında büyük sıkıntı yaşatan evlerin başında gelse de her türlü eve başarılı bir şekilde dekorasyon yapmak mümkün olmaktadır. Dekorasyon işlemleri sırasında uzmandan yardım almanız sizi her zaman güzel sonuçlar ile birlikte bir araya getirebilecektir. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız, ayrıca bu tür işlemlerde dekorasyon ile ilgili duvar renkleri, ufak ayrıcalıklar ve daha birçok işlemi kolay bir şekilde uygulamak mümkün olabilmektedir. Sizlerde dekorasyon ile ilgili olarak yardım almanız ile birlikte başarılı bir şekilde evleriniz küçük de olsa; güzel sonuçlar elde etmeniz mümkün olabilmektedir. Buna ek olarak da; bu tür işlemlerde her zaman yapmanız gereken birincil amaçlardan birisi güzel bir şekilde yapmak istediklerinizi aklınızda canlandırmak ve bunları uygulamak olacaktır. Bundan farklı olarak yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Sizlerde dekorasyon yaparken evlerinizin daha kullanışlı olmasını istiyorsanız, aşağıda verecek olduğumuz önerileri inceleyebilir ve evlerinizde uygulayabilirsiniz.

Küçük Evlerde Dikkat Etmeniz Gereken Küçük Öneriler

  • Küçük evlerde; her türlü duvarı ve köşeyi mutlaka incelemeli ve o bölgelere işlerinizi kolaylaştıracak objeleri eklemeniz gerekecek. Bu tür küçük alanlarda her zaman başarılı bir şekilde raf ekleyebilir, kitaplık oluşturabilirsiniz. Genelde iki duvarın birleşmiş olduğu alanlarda güzel bir şekilde raf sistemleri yapmak ve uygulamak mümkün olabiliyor. Bu nedenle sizlerde başarılı bir şekilde raf yapmanız gibi durumlarda hiçbir sorun yaşamayacak ve başarılı dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabileceksiniz.
  • Odanızın renklerinin mutlaka açık renklerden olması gerekiyor, buna ek olarak da; odanızın renklerinin açık olması evinizi daha havadar ve büyük göstermesine yeterli olacaktır. Bu nedenle de; odanızın renklerini açık tonlarda yapmanız size büyük fayda sağlayacaktır.
  • Evinizin odalarında çok fazla eşya kullanımı yapmanız sizi huzursuz edecek ve büyük sorunları size yansıtacaktır. Evinizin odalarında birçok farklı durum olabilmektedir. Bu nedenle odalarınızda sadece gerekli olan eşyaları eklemeniz gerekmektedir. Gereksiz olan eşyalarınızı ise satarak ev ekonomisine katkıda bulabilirsiniz.
  • Dekorasyon yapmak için yeterli bilginiz yoksa, blog yazılarımızı okuyabilir ya da dekorasyon uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Bu sayede evleriniz her ne kadar küçük olsa da; sizin için güzel yaşam alanlarının oluşması mümkün olabilir.

Bebekli Ailelere Dekorasyon Önerileri

Evde bebekleri olan aileler için dekorasyon basamaklar çok farklı bir şekilde incelenmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi; bebeklerin çok meraklı olmaları ve her türlü alanda yer almak istemekleridir. Meraklı olan bebekler, her türlü odaya girecek ve her türlü eşyanın üzerine oturup, onlarla oynamak isteyecektir. Ayrıca yüksekte olan eşyaları da kendi üzerine çekecek, haliyle bebek yaralanmalarına nedenler oluşabilecektir. Bebek yaralanmalarının büyük bir bölümünün; hatalı dekorasyon işlemlerinin gerçekleşmesi ile ilgili olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca hatalı bir şekilde yapılan dekorasyonların önüne geçmek için; bu blog yazımızda yer alan önerileri okursanız daha ferah ve başarılı bir görüntü ile evlerinizi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak dekorasyon işlemlerinin çok ince ayrıntılara sahip olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Eğer dekorasyon işlemleri inceliklere dikkat edilerek yapılırsa; oldukça başarılı bir şekilde dekorasyon çözümlerine kavuşmuş olabilirsiniz. O halde dekorasyon ile ilgili önerilerimize geçebiliriz.

Evde Bebekleri Olan Ailelere Dekorasyon Önerileri

  • Öncelikle evde bebekleri olan ailelerin yükseklere ya da bebeklerin erişebileceği yerlere ağır ve bebeğe hasar verecek eşyaları koymaması gerekmektedir. Bu işlem, bir önlem olsa da dekorasyon olarak da dikkat edilmesi gereken basamakların başında gelmektedir. Bu konuda mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.
  • Bebeklerinize özel oyun alanları oluşturmanız ve bu alanlar haricinde oyun oynamasını daha küçük yaşlarda engellemeniz onlara; evin dekorasyonlarına zarar verilemeyeceğini de öğretecektir. Böylece sizlerde dekorasyonu tekrar tekrar düzeltmek ve onarmak zorunda kalmamış olabilirsiniz.
  • Bebek olan evlerde duvarların boyanması gibi durumlar da olabileceği için; boyaların silinme özelliğinin olması gayet güzel olacaktır. Hem duvarları kolay bir şekilde temizleyebilecek hem de çok daha verimli bir şekilde işlemlerinizi yürüteceksiniz. Silinen boyaları genel olarak ıslak bir bez ile silmeniz mümkün olabilmektedir. Bu tür silme işlemlerde duvarların boyalarına zarar gelmemektedir.

Ev Dekorasyonunda Country Etkisi

Ev dekorasyonu kişilerin sürekli olarak gerçekleştirdikleri bir işlem olarak kendini göstermekte ve buna bağlı olarak da önemli sonuçlar ortaya çıkarak; kişisel zevklerin meydana gelmesi açısından önemli bir ayrıntı olarak adından söz ettirmiştir. Evlerin farklı biçimlerde dizayn ve dekore edilmesi işlemi konusunda da ortaya küçük detaylar çıkacak ve bu tür detayların uygun bir biçimde yer almasına özen gösterildiği durumlarda da kişilerin keyifli zaman geçireceği bölmeler kendini gösterecektir. Bu aşamada da evlerin farklı bölmelerine farklı renk tonları uygulanacak ve aynı şekilde döşenecek olan mobilyalar kapsamında da ahenk unsurlarının birbirini tamamlayıcı bir seçenek olması da sağlanacaktır.

 

 

Ev dekorasyonu kişisel zevk anlamında yapılan bir çalışma olmasının yanı sıra bazı akımlar akabinde de gerçeğe dönüştürülen bir olgu olarak tanımlanmaktadır. Bu aşamada da belli bir ölçü dikkate alınarak; insanların ilgi çekecek şekilde de faaliyetlerini göstermek amacıyla önemli sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu aşamada da ayrıntılar dikkate alınarak; evin her bölgesine de aynı ölçütler doğrultusunda uygulama işlemi sonrasında oluşacak görüntü kapsamında keyifli anların geçirileceği bir olgu olarak değerlendirilmeye de devam edilecektir. Bu sayede de kişisel anlamda zevk sahibi olan insanların büyük beğenisini kazanacakları bir dekorasyon olgusu kendini göstererek; uyumluluk açısından maksimum düzeyde varlık gösterecek sonuçlar yer almaya da başlayacaktır.

Ev dekorasyonu aşamasında kendini gösteren bir akım olan country unsuru; yaygın bir biçimde kendini göstermekte ve ev dizaynı aşamasında da yeterli sonuçların gündeme gelmesi sayesinde de önemli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Evin her noktasına uygulanabilecek olan bu tür bir seçenek dahilinde de yeterli gelişmelerin ortaya çıkması zevk anlamında ev sahiplerini memnun edecek bir dizayn akımı olarak kabul görecektir. Country akımı olarak bilinen unsurun akabinde de genel olarak ahşap unsurlar ön planda yer alacak ve farklı farklı renklerle de birleşerek ev eşyalarında yer almayı sürdürecektir. Bu kapsamda da ilgi çekici ve hoş bir görüntü sağlayıcı bir faktör olarak da üst sıralarda kendini göstermeye devam edecektir.

Country akımı kapsamında döşenecek olan evlerin görüntü açısından antikavari ve eskitme işlemleri de uygulanacak ve bu kapsamda da genel olarak mutfak görünümü üzerinde hoş bir havayı meydana getirme aşamasında da sürekli olarak gündemde yer almayı sürdürecektir. Mutfak rafları ve dolapları kapsamında da özellikle gündemde yer alan country; mutfakların keyifli zamanlar geçirilebilecek bir alan olması noktasında da kendini gösterecektir. Aynı zamanda kolay bir düzenleme işlemini sağlama noktasında da yeterli olan country akımı; kullanışlı olması ile de ilgi çeken bir dizayn akımı olarak kabul görmekte ve ev sahiplerinin kişisel zevklerine hitap edecek bir durumda kalması ile de kendinden söz ettirecek ve tercih edilecek bir seçenek olarak kendini gösterecektir.


Ev Dekorasyonunda Kişisel Zevki Sağlamak

Evler kişilerin en fazla vakit geçirdikleri ve bu bağlamda da gerekli sonuçlara ulaşarak istenilen türde bir görünüme sahip oldukları mekanlar olarak bilinmektedir. Bu aşamada da gerekli sonuçları elde etmek adına insanların sürekli olarak yoğunlaştığı ev dekorasyonlarının gerçekleşmesi adına farklı farklı işlemler uygulanırken; bu tür işlemlerde kullanılan malzemeler de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Evlerin tasarımı ve tadilatı konusunda kişisel zevklerini gösterecek olan ev sahipleri bu alanda farklı farklı yollar izleyerek; insanların ilgisi dahilinde var olan güncellemelere de yer vereceklerdir. Evlerin farklı bölmelerinde yer alacak olan bu tür tadilat işlemleri kapsamında da gerekli sonuçlar ortaya çıkacak ve insanların zevklerini okşayacaktır.

 

Kişisel anlamda gerçekleşecek olan ev dekorasyonu fikirleri özgün bir biçimde hayata geçirilecek ve bu bağlamda da önemli sonuçların ortaya çıkması dahilinde de kendini gösterecek olan durumların akabinde de iyi bir görüntü yakalanmasını da sağlayacaktır. Ev dekorasyonu fikirleri farklı farklı aşamalarda da uygulanarak; bu bağlamda önemli bir görüntü sergileyecek ve estetik açısından gerekli sonuçların var olmasına dayalı da yer alan unsurlardan bir tanesi olmaya başlayacaktır. Ev dekorasyonu seçenekleri arasında gerçekleştirilecek olan çalışmaların tamamında istenilen sonuçlar sürekli olarak artış gösterecek ve bu aşamada da evlerin renkleri ve dekorasyon malzemeleri açısından da uyumlu bir halde yer alması da sağlanacaktır.

Ev dekorasyonunda kişisel zevklerin devreye girdiği renkler hakkında da kişiler; en sevdiği renklerin duvarlara lanse edilmesi durumunu ortaya koyacak ve bu bağlamda da dekorasyon huşuları daha fazla ilgi çekecek şekilde yer almaya başlayarak; önemli seçeneklerini gündemine alacaktır. Bu kapsamda da ilgi çeken bir tasarım sonucu da yer almaya başlayacak; ve istenilen türden gerekli durumları göz ardı etmeden çalışmaların yeterli sonuçları sağlaması işlemi de gerçekleşecek ve bu anlamda da insanların ilgisini çekmeye devam edecektir. Bu bağlamda da ön planda yer edinecek olan ev dekorasyonu faaliyetleri aşamasında önemli sonuçları ortaya çıkarma adına da bu tür renk ahengini tutturmak da gerekecektir.

Renk ahengini tutturmak adına gerekli sonuçları sağlamak için gerekli renk seçimlerini kişisel zevklere de uyarladıktan sonra; aynı ev için farklı farklı ama aynı renkleri içeren tercihlerde de bulunarak; bu bağlamda etkili sonuçların gündeme gelmesini de sağlayabilirsiniz. Bu aşamada da evlerde sıcak, huzurlu bir ortam yaratmak adına gerekli çalışmalara da yer vererek; ev dekorasyonu hakkında ön planda yer alacak olan gelişmeleri takip edebilir; evinizi de yenileyebilirsiniz. Bu sayede de gerekli işlemleri ortaya çıkarma konusunda gerekli işlemleri ortaya çıkarma noktasında da faaliyetlerini gösterecek olan dekorasyon işlemleri konusunda da ön planda seyredecek olan işlemleri zaman içerisinde tekrar değiştirerek; farklı bir çizgide de yer almaya da başlayabilirsiniz.

 

 


Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkileri

Renkler hayatımızın her yerinde kullandığımız ve farkında olmadan ruh halimize göre seçtiğimiz kurtarıcılardır. Bazen neşemizi ve huzurumuzu en canlı renk tonları ile yansıtırken, bazen de bu renkleri kullanarak hüznümüzü gizlemeye çalışır, moral bulmak için her tonunu kullanırız. Dekorasyonda asaleti ve gücü simgelemesi için renkleri harmanlarken, üretkenliğimizi artırması için en özel renkleri araştırırız. Tüm renklerin ayrı ayrı anlamlar içerdiğini ve insan psikolojisi üzerinde inanılmaz etkileri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki ev dekorasyonunda renklerin psikolojik etkileri nelerdir ? Hangi renkler hangi odalarda kullanılmalıdır? Renkleri dekorasyona uyarlarken nelere dikkat edilmedir? Bu konular hakkında kimler fikir sahibi? Eğer sizde bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalemizin devamını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Dekorasyonda her rengin bir etkisi ve psikolojik yansıması vardır. Bu yüzden de sadece hoşunuza gittiği için değil, kişisel gelişiminiz ve ruhsal tedaviniz için bile renkleri araştırarak ona göre kullanmanız gerekmektedir. Belki ihtiyacınız olan tek şey size uygun bir rengin yansımasıdır ne dersiniz? Şimdi gelin renklerin dekorasyondaki psikolojik etkilerine teker teker göz atalım.

Orkide Moru

Bu şahane renk pembe, mor ve fuşya renklerin karıştırılması ile ortaya çıkmış en güzel dekorasyon renklerinden biridir. 2014 senesinde, yılın rengi seçilmiş olması ise dekorasyon firmlarını harekete geçirmiştir. Ünlü bir renk uzmanı olan Pantone, orkide moru rengini yılın rengi seçerek bu tona hayat vermiştir. Dekorasyonda önemli etkileri olması her alanda kullanılabilmesine yol açmıştır. Orkide morunun insanlar üzerindeki yaratıcılığı ve hayal gücünü artırdığı bilinmektedir.

Mavi

Mavinin her tonu dekorasyonu canlı göstermeye fazlasıyla yeterlidir. Özellikle çalışma odalarında kullanılması tercih eden bu rengin iştah kesmek ve rahatlamayı sağlamak gibi mükemmel etkileri vardır. Gergin hissettiğiniz her an kendinizi mavi çalışma odanıza atarak kilo almanızı da engellemiş olmak istiyorsanız mavinin dekorasyondaki gücünden faydalanabilirsiniz. Aslında bu rengi mutfağınızda tercih etmek de çok mantıklı olabilir.

Yeşil

Bereketi üzerine çektiği iddia edilen yeşil rengi evinizde kullanmak istiyorsanız mutfak ve evin giriş bölümü harika seçenekler olabilir. Bunun yanı sıra evinize inanılmaz bir canlılık ve aydınlık katarak başarılarınızın artmasına neden olacağı için çalışma odasında kullanılabilir. Aynı zamanda yenilenme isteğinizi de uyandırdığı için yatak odalarında bile tercih edilebilir bir renktir.

dekorasyonda-renklerin-anlami-3

Siyah

Bu renk hayatının her alanında gücü sembolize eden asil bir renktir. Aşırı kullanıldığı takdirde kişinin sinirli mizacını ortaya çıkartabileceği için dekorasyonun genelinde asla tavsiye edilmez. Bu yüzden de evlerinizde sadece aksesuar seçiminde faydalanmanızı önerebiliriz. Hem bu şekilde dekorasyona seksi bir hava katabilirsiniz. Yani kısacası yatak odasında dekorasyonun bir kısmında kullanabileceğiniz bir renk olacaktır.

Kırmızı

Kırmızı her zaman tutku sembolü olmuş renklerden birisidir. Yatak odası dekorasyonlarının ise vazgeçilmezidir. Yalnız şunu da hemen belirtmek isterim ki; çocuk ve genç odası dekorasyonu için asla tavsiye edilmez. Çünkü aşırı şekilde enerji veren bir renktir. Aynı zamanda da güven duygunuzu harekete geçirir. Eğer ölçülü kullanılırsa salon veya oturma odası dekorasyonunda da kullanılabilir.

Pembe

Gri ve açık kahverengi ile çok güzel bir şekilde kombin ederek evinizin her yerinde kullanabileceğiniz pembenin anlamı; romantizm, masumiyet ve pozitif duygulardır. Kız çocukların yatak odalarında sıklıkla tercih edilir ama yetişkinlerinde bu renge eğilimleri vardır. Kesinlikle evinizde ufak birkaç eşyada bile olsa kullanmanız gereken bir renk tonudur.

Sarı

Renk uzmanlarının sinirli insanlar için ilk tavsiye ettiği renklerden birisidir. Enerjinizi de yükselterek harika duygular yansıtmanızı sağlayacağı için evinizin her alanında kullanabileceğiniz bir renktir.


Ev Dekorasyonuna Nereden Başlamalıyız?

Dekorasyon ciddi bir iştir çünkü muhteşem bir ev hayal edersiniz ve her şeyi ince ince planlamanız gerekir. Eğer sonuç istediğiniz gibi olmaz ve dekorasyon içinize sinmezse o evde mutlu olabilmeniz pek mümkün değildir. Sürekli gözünüze bir şeyler takılır durur. O yanlış oldu, bu eşya fazla oldu, diğeri oradan kalkmalı ve renkler uyumsuz mu acaba diye kendinize sorar durursunuz. Peki, o zaman ev dekorasyonu yaparken işe nereden başlanmalı? Aradığınız bütün soruların cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Dekorasyonun temel amacı evi baştan aşağı yenileme değildir. Bazen yeni dizilen bir evi belirli bir tarzda döşemek bazen de mevcut bir alanı yeniden düzenleyerek daha kullanışlı hale getirmektir. Bu nedenle de aklınıza hemen masraflı ev alışverişleri gelmemeli. Dekorasyon tamamen ev sahibinin zevkine ve kullanım şekline göre yapılması güzel bir sonuç vermesi beklenemez. İşte bu yüzdendir ki dekorasyona başlarken ilk önce ev sahibi tarafından detaylı bir liste çıkartılmalıdır. Eğer ev sahibi nasıl bir tarza sahip olmak istediğini biliyorsa iş daha da kolaylaşır. Örneğin modern bir şekilde evini döşemek yada dekore etmek isteyen ev sahibi, seçeceği eşyaları güzelce araştırdıktan sonra belirlemelidir.

Evin kullanıma açık ama dekore edilerek kullanılması şart olan noktalarının belirlenerek güzelce hesaplanması gerek. Bunun için de ilk önce dekorasyon yapılacak alanın ölçümlerinin alınması şarttır. Eve alınacak eşyaların ortamı daraltmaması için alışveriş sırasında bu ölçülerin büyük görevi olacaktır. Alışverişte atlanmaması gereken diğer bir detay ise seçilen eşyaların birbiriyle alakasız renklerde olmamasıdır. Zemin ve duvar rengine göre belirlenecek olan en aydınlık renkler dekorasyonla buluşturulmalıdır ki içiniz aydınlanabilsin. Kapı aralıklarının ve koridorun genişlik ölçüleri, alacağınız mobilyaların yerlerine yerleşebilmesi açsından önemlidir. İkinci önemli kural ise bu mobilyaların nerede duracaklarına önceden karar verebilmektir.

ev-dekorasyonuna-nereden-baslamaliyiz

Siz mobilya seçimi ile meşgulken dekorasyonun en kaba işlerinin bir an önce tamamlanması için kolların sıvanması gerekmektedir. Elektrik, boya ve tadilat işleri aradan çıkarıldıktan sonra işler daha zevkli hale gelecektir. Küçük alanların dekore edilmesi çok büyük problemler yaşatacağı için fonksiyonel mobilyalardan yararlanılması şarttır. Hatta artık günümüz teknolojisi sayesinde evinizin krokisi ile birleştirilen mobilyalar size odanızı bilgisayardan izleme şansı tanımaktadır. Bu sayede yerleşim esnasında yaşanacak son dakika sorunlarından tamamen kurtulmuş olabilirsiniz. Listenin ilk sıralarında en çok ihtiyacınız olan eşyalar yer alırsa maddi krizlerin önüne geçmiş olursunuz. Geriye kalan ufak tefek detaylar zaten zaman içerisinde hallolacaktır. Eğer kullanmadığınız eşyalarınız varsa oraya buraya sıkıştırmaktan kaçınmalı ve kalabalık görüntünün önüne geçmelisiniz. Dekorasyonda ne kadar boş alan olursa, görüntü o kadar güzel olacaktır. Sadece gözünüze fazla boş gelen bir duvarı raflarla yada tablolarla süsleyerek evi hareketlendirebilirsiniz. Büyük odaların dekorasyonları sırasında mobilyaların etrafını süsleyecek en güzel aksesuarlar abajurlardır. Hem aydınlatmanın kalitesini artırırken hem de göz zevkinizi okşayan abajurlar aynalara yakın şekilde konumlandırılmalıdır. Mekan dar ise mutlaka aynadan ve ışıktan faydalanılmalıdır.


En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları Nelerdir ?

Ev dekore etmek öyle herkesin harcı bir iş değildir çünkü akla hayale gelmeyecek inceliklere sahiptir. Yapılan küçük bir renk hatası bile göz zevkinizi bozmakla kalmaz tüm dekorasyonu ciddi oranda kötü gösterebilir. Örneğin ceviz rengi mobilyalar siyah zemin üzerinde hiç gösterişli ve kaliteli durmazlar. Bunun gibi birçok hata evinizin havasını bir anda etkileyebilir. Eğer sizde tazelik ve değişim adına dekorasyon işlerine kalkışmayı planlıyorsanız en sık yapılan dekorasyon hataları başlığı altında düzenlediğimiz makalemizi iyi okumanızı ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Evin en çok kullanılan odası en sık dekore edilen odalarından biridir. Oturma odası dekore ederken aydınlık renkler ve size huzur veren tonlar tercih etmezseniz bir anda kasvetli bir havaya sokacağınız odada vakit geçirmeyi asla istemeyebilirsiniz. Duvarda renkli kağıtlar kullanmak istiyorsanız 4 duvarı birden sakın duvar kağıdı ile donatmayın. Yapacağınız bu hata gözlerinizi aşırı şekilde yorarak sizi daraltabilir. Tek bir duvarı hoşunuza giden bir duvar kağıdı ile kapladıktan sonra kalan duvarları mutlaka ışığı en iyi yansıtan boya ile boyamanızı tavsiye ederiz. TV ünitesinin arka planında kullanılan rengin açık olması ise yapılan diğer hatalardan biridir. Hiç değilse plazmayı çerçeveleyecek kadar genişliğe sahip bir alanın koyu renk mobilya yada boya tercih edilmesi ekran kalitesi ve göz sağlığı açısından oldukça etkili olacaktır. Oturma odasında yapılan en büyük yanlışlardan biride şatafatlı mobilyalarla süslemek ve ortada dar alanlar bırakmaktır. Kesinlikle sade ve ufak mobilyalar tercih ederek aynı zamanda da kullanışlı olmalarına dikkat etmelisiniz ki günün en çok saatini geçirdiğiniz oda sizi yormasın. Aydınlatma yerince iyi olmazsa bu odayı genellikle uyuklamak için kullanırsınız haberiniz olsun. Ayrıca odanız gün ışını yeterince almıyorsa bu işte size kaldı demektir. Camlarınız küçük bile olsa zebra storlardan kaçınmalısınız. İlla stor perde kullanacağım diyorsanız güneşliğinizi bu yönde tercih edebilirsiniz fakat mümkünse tülünüz tek pile ve ışığı en iyi kalitede geçirebilecek cinsten olsun. Zebra storlar ortama ofis havası katacağı için boğucu olabilirler. Aklınızda bulunması gereken diğer bir detay ise yerlere kadar sürünen tüller kullanmamaktır. Hani şu hanımların asla vazgeçemediği fon perdeler de odanın küçük algılanmasına neden oluyor altını çizmeden geçmeyelim.

Yatak odanızı dekore ediyorsanız mutlaka raylı sistem dolaplar tercih ederek az mobilya ile çok depolama alanını kullanmalısınız. Üstelik raylı kapaklar size daha çok alan bırakarak rahat etmenize yardımcı olurlar. Yatak odasında yapılan en büyük dekorasyon hatası ise renk cümbüşü oluşturmaktır. Dikkatinizi fazlasıyla dağıtan bu hata yüzünden dağınıklık algısını bir türlü yok edemezsiniz. Tıpkı oturma odasında olduğu gibi yatak odasında da koyu renkler içinizi karartabilir haberiniz olsun. Fakat mutfak dekore ediyorsanız kiri ve yağı en iyi götüren renkler koyu olanlardır. Yine de siyah ve koyu kahverengi gibi tonların sizi depresyona sokacağı ihtimalini unutmadan hareket etmelisiniz. En güzel seçenek ise ceviz rengi veya kremrengi olacaktır. Eğer mutfakta ışık probleminiz var ise beyaz yada parlak renkler kullanarak ışığı yansıtmasını sağlayabilirsiniz.


Küçük Bir Evi Dekore Etmenin Yolları

Ev dekore etmenin en sıkıcı kısmı; dar, küçük veya kullanışsız bölgeleri düzenlerken ortaya çıkar. Neyi nereye koyacağınıza bir türlü karar veremezsiniz. Evet, küçük alanları dekore etmek tam bir baş belası olabilir ama küçük evleri dekore etmek daha da önemlidir. Aslında küçük evleri düzenlerken dikkat edilecek noktaları atlamazsanız dekorasyonu kabus olmaktan kurtarabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere küçük bir evi dekore etmenin yolları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Evleriniz dekore ederken her şeyin en iyisini ve güzelini yapmaya çalışırsınız. Alanları mümkün olduğu kadar verimli kullanmaya odaklanırsınız. Evin her köşesi pırıl pırıl ve kullanışlı olsun istersiniz fakat dekorasyon sırasında yapacağınız hatalar sizi bu amacınızdan uzaklaştırabilir. Özellikle de minik bir ev dekore ediyorsanız, asla hata yapmamanız gerekir. Evdeki tüm eşyalar fonksiyonel olmalıdır ki, rahatlıkla hareket edebileceğiniz ortamlar oluşturabilesiniz. Mesela küçük evlerin oturma odalarında bahsetmek gerekirse; çok büyük olması beklenmediği için her şekilde dekorasyon hilesi yapılarak büyük bir oda algısı oluşturmakta fayda vardır. Kesinlikle evin hiçbir duvarında koyu renk boya yada duvar kağıdı kullanmayı aklınızdan geçirmemelisiniz.

Açık ve pastel renklerin hakim olduğu bir ev daima ferah görünecektir. Renkleri tabii ki kullanacaksınız ama mümkün olduğu kadar pastel tonlara yöneleceksiniz. Örneğin fildişi duvar rengi ile pudra yada krem rengi köşe takımı düşünebilirsiniz. Mekanı daha geniş göstermenin en güzel yolu aydınlık renklerdir. Eviniz minik bile olsa pastel renk tonları sayesinde genişlik hissi verecek şirin bir yer haline dönüşecektir. Oturma odasında kullanacağınız tüllerin yerlere kadar sürünmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca perde yerine stor kullanarak biraz daha sade bir oda izlenimi vermenizde yarar var.

kucuk-ev-dekorasyonu-3

Perdeler odayı biraz daha daraltabilecek yansımalar verebilir. Hatta kodluklar üzerinde renkli yastıklar kullanmayı seviyorsanız bu hobinizden bile taviz vermek zorunda kalabilirsiniz. Odayı karışık gösterecek her türlü ayrıntıyı geride bırakmalısınız. Yastıklarınızın renkli olması gerekiyorsa bile yine üzerinde pastel tonlar taşımasına özen göstermelisiniz. Oturma odasında tercih edeceğiniz köşe takımları çok daha derli toplu ve şirin bir görüntü yansıtırlar. Bu arada köşe takımınızın yatak olabilmesine ve dilediğiniz takdirde yer değiştirebilme özelliğinin olmasına özen göstermelisiniz. Fonksiyonel mobilyalar daha kullanışlı olurlar. Evinize gelen misafirlerinizin kalması için uygun bir oda haline gelebilmesi açısından yatak olmaları da çok önemlidir. Tv ünitesi için en uygun seçenekler duvara en yakın modellerdir. Böylelikle ortadaki alanın daralma olasılığı en aza indirilmiş olur. Orta sehpa kullanmak zorunda değilsiniz ama illa kullanmak istiyorsanız ufak formlarda olanları tercih etmenizi önerim.

Depolama alanına en az ihtiyaç duyulan yerlerden birisi de oturma odasıdır fakat yine de Tv ünitesinin birkaç dolap barındırması işinize yarayabilir. Küçük evlerde kesinlikle kullanılması gereken aksesuarların başında aynalar gelir. Bilindiği üzere aynalar ortamı daha geniş gösterir. O yüzden her odada tercih edilmelidir. Özellikle de salon, oturma odası ve yatak odasında kullanacağınız varak ayna tasarımları, hayatınıza renk katacaktır. Küçük evinizin minik mutfağı için mutlaka pratik depolama alanları edinmelisiniz. Seçtiğiniz mobilyaların ince ayrıntıları size bu konuda yardımcı olabilir. Örneğin mutfak masasının küçük çekmeceler barındırması, sandalyelerin altının sandıklı olması ve dekoratif raf sistemleri her zaman imdadınıza yetişecektir. Tüm odalarda olduğu gibi mutfağınızda da açık ve pastel tonlara ağırlık vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Temizliği dert etmeyin çünkü fermuarlı koltuk yüzleri sayesinde çok rahat bir şekilde yıkabileceğiniz mobilyalar bulabilirsiniz. Ayrıca mutfağınız için tasarlanmış kolay temizlenebilir kumaş yada suni deriler tercih edebilirsiniz.


Kullanışlı ve Modern Ev Dekorasyonu Fikirleri

Şayet ki oturma odanızda farklı tasarımlardan yararlanmak istiyorsanız o halde yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Country tarzı mobilyalar Fransız mobilyalarından ilham alınarak tasarlanmıştır. Country mobilyaları evinize farklı ve yenilikçi bir tarz katacaktır. Dolayısıyla evinize Fransız konforunu taşımış olacaksınız. Birbirinden hoş counrty koltuk, halı , berjer , perde ve halılarla evinizde bu tasarımı taşıyarak modern çizgilerle tamamlayabilirsiniz. Country tasarımlarında soft renkler oldukça hakim olduğundan dolayı mekana farklı ve ferah bir hava katıyor. Country tasarımlarını biraz açacak olursak, modern tarzı kırsal yaşam ile harmanlamasıdır.

Salonunuz için size önerebileceğimiz diğer fikirler ise salonunuzda yapacağınız ufak değişikliklerle büyük yeniliklere imzalar atabilirsiniz. Mesela küçük salonlarda üç boyutlu duvar kağıtlarından yararlanarak salonunuzu daha büyük gösterebilirsiniz. Salonunuz uygunsa bir elektronik şömineden de faydalanabilirsiniz veya eskimiş koltuklarınızı modern ve rahat koltuklarla değiştirebileceğiniz gibi de dekorasyonunuzla uygun vintage sehpalarla da büyük yeniliklere oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde renkli ve etnik aynalarla fotoğraflar veya tablolarla da yapabilirsiniz.

Son günlerin en büyük trendlerinden biri olan baskılı veya üç boyutlu duvar kağıtları en küçük mekanlara bile inanılmaz bir fark yaratarak daha büyük bir görünüme kavuşturuyor. Olur da duvar kağıtlarını tercih etmek istemezseniz o zaman da şayet dekorasyonunuzla uyumlu ise haki yeşil saten boyalarını kullanabilirsiniz ve buna uygun olarak da bordo veya kahverengi perdelerle güzel bir uyum yakalayabilirsiniz. Eğer ki dekorasyonunuz bizim renk seçimimize uymuyorsa ve siz duvar kağıdını istemiyorsanız o zaman mutlaka saten duvar boyalarından yararlanın.

kullanisli-ve-modern-ev-dekorasyonu-fikirleri

Şayet ki salonunuzda modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız o halde mutlaka canlı renkleri tercih etmelisiniz ve işe eski televizyon sehpanızı bir televizyon ünitesiyle değiştirmek olsun. Daha sonrasında ise krem renkli koltuklarınız var ise onları renkli koltuk minderleriyle süslemek de modern ve kullanışlı bir tarza çevirebilirsiniz. Dekorasyonunuzu tamamlamak için ise modern avizelerden ve vintage sehpalardan yararlanabilirsiniz.

Son zamanların harikalarından biri diyebileceğimiz üç boyutlu dekorasyonlar. Maliyeti fazla olsa da görüntüsüyle sizi adeta içine çekiyor. 3 boyutlu dekorasyonlarınızı banyolarınızda, evin çeşitli alanlarındaki zeminlerde, duvarlarda veya tavanlarda yaptırabilirsiniz. Bu konuda tasarımcılar bizlere birbirinden farklı ve güzel desenlerini sunmaktalar. Deniz, doğa, ağaç, gökyüzü gibi çeşitli üç boyut desenlerini görebilirsiniz.

Özellikle yılın belirli dönemlerinde mobilyacılar indirimlere gidiyor. Sizde bu indirimlerden faydalanarak evinizde modern ve rahat konforun tadını çıkarabilirsiniz. Evinizde uygulayacağınız dekorasyonlarınızda canlı renklerden mutlaka faydalanın. Canlı renkleri isterseniz mobilyanızda isterseniz de detaylarında kullanın. Canlı renkler evinizin hem havasını değiştirecektir hem de modern ve rahat bir ortam yaratacaktır. 2016nın modern dekorasyon renklerini de söyleyecek olursak portakal çiçeği, nar çiçeği, gri, limon sarısı, bordo, turkuvaz ve gül kurusu renkleridir.