Dekorasyon Yaparken, Yardım Almamı Gerektiren Durumlar Nedir?

Dekorasyon, hayatımızda olmazsa olmaz işlemlerden olmaktadır. Bir evi güzel gösteren ve evin daha verimli bir şekilde görünebilmesi amacıyla mutlaka dekorasyon yapılması gerekmektedir. Dekorasyon işlemleri, sadece dekorasyon uzmanları tarafından değil kişilerin kendisi tarafından da yapılabilmektedir. Ancak; kişiler bu konuda bilgili değilse, herhangi bir güzel görünümün ve dekorasyon kurallarının oluşumu mümkün olmamaktadır. Dekorasyon yapmak için mutlaka ve mutlaka dekorasyon uzmanlarından yardım alınması gerekmektedir. Ayrıca dekorasyon yaparken evin uyumunu sağlamak ve renk ahengini başarılı bir şekilde oluşturmak oldukça önemli bir durum olabilmektedir. Dekorasyon demek aslında hem ürünlerin hem de renklerin başarılı bir şekilde uyumu sağlamak olabilmektedir. Renk uyumu sağlanmayan tasarımlarda, dekorasyon işlemleri tam anlamıyla başarılı bir şekilde yapılmış olmamaktadır. Bu nedenle dekorasyon kurallarına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kurallardan birkaçını sıralayacak olursak;

  • Dekorasyon, hem renklerin hem de eşyaların ahşap ya da diğer malzemelerden yapılmış olmasını incelediği gibi bu eşyaların birbirleri ile yapmış olduğu uyumları da incelemektedir. Bu nedenle dekorasyon sadece ürünlerin kişilere göstermiş olunan eşyalar değil, bunların birbirleri ile yapmış olduğu uyumlara göre değişiklik göstermektedir.
  • Dekorasyon konusunda renkler de büyük önlemde önemli olmaktadır. Dekorasyon yapmak isteyen kişiler mutlaka renklerin hükümdarlığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Genelde bodrum katlarda olan evlerde açık tonlarda olan renkler tercih edilirken, üst katlarda olan evlerde ise kapalı renklerde olan renkler daha başarılı bir şekilde yer almaktadır. Sizlerde bu tür ince detaylara dikkat ederek, dekorasyon çalışmalarını yürütebilirsiniz.
  • Bazı evlerde büyük sorunlar olabilmektedir. Bu sorunların nasıl ortadan kalkacağı konusunda fikir sahibi olamayabilirsiniz. Böyle durumlarda dekorasyon uzmanları ile iletişime geçerek, sorunsuz ve başarılı bir şekilde evlerinizde bulunan nem vb. sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Ev sahipleri genelde evlerinde beyaz ve siyah renklerini tercih etmezler. Ancak bu renklerin birbirleri ile büyük bir uyumu bulunmaktadır. Bu nedenle bu tür renkleri birbirleri ile uyumlu bir şekilde kullanmak isteyen kişilerin dekorasyon uzmanları ile iletişime geçip, çalışma yapmaları gerekmektedir.
  • Eşyaları nasıl uyumlu hale getireceğini ve eşyaların rengi ile duvar renklerini nasıl uyumlu şekilde tasarlayacağı konusunda bilgisi olmayan kişiler de dekorasyon uzmanları ile birlikte çalışma yapmaları gerekmektedir.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

Hayatınızda yapacağınız en zahmetli fakat bir o kadarda eğlenceli tek iş; dekorasyondur. Eğer dekorasyonun kurallarına uyarak belli bir plan içerisinde hareket ederseniz sıkıntı çekmezsiniz fakat aynı zamanda kendi tasarımlarınızı yada fikirlerinizi yaptığınız işe dahil ederek dekorasyonun kalitesini artırmalısınız. Çünkü dekorasyon demek sadece evi yeni eşyalar ile doldurarak güzel görünmesini sağlamak demek değildir. Özellikle de evinizin kullanışsız odalarını dekore ederken ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Kullanışsız bir odayı var olan eşyaların yerini değiştirerek veya onları yeniden biçimlendirerek çok kullanışlı bir hale getirmek, çeşitli aksesuarlar ve ilginç fikirler ile süsleyebilmek dekorasyonun ta kendisidir. Evinizdeki en kullanışsız alanların neresi olduğunu merak ediyorsanız hemen söyleyelim; dikdörtgen salonlar. Eşyalarınızı bir türlü kullanışlı bir şekilde yerleştiremediğiniz, çekip çevirmenize rağmen doğru açıyı yakalayamadığınız, dar olması sebebiyle rahatça dekore edemediğiniz odalardan birisidir dikdörtgen salonlar. Peki, dikdörtgen salonlar nasıl dekore edilir? Şimdi gelin bu zahmetli ve zor dekorasyon düzeni için gerekli olan fikirleri inceleyelim.

Evin dikdörtgen bir odasını salon olarak dekore etmek istiyorsanız işiniz çok kolay olamayacak. Fakat birkaç önemli detay ve ipucu sayesinde bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey dikdörtgen salonlar için verilen dekorasyon önerilerini iyice okuyarak nelere ihtiyacınız olabileceğini saptamak olacaktır. Daha sonra kendinize güzel bir liste hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Gerekli olan eşyaların ve mobilyaların listesini çıkarırken dikkat edeceğiniz en büyük ayrıntılardan birisi, odanın aldığı ışık miktarı ile doğru orantılı olarak mobilya rengi seçimi olacaktır. Koyu bir dekorasyon rengi istiyorsanız odanın çok fazla ışık almasına ve aydınlatma sisteminizin özene bezene seçilmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü bu seçim dikdörtgen bir oda için oldukça riskli olacaktır. Yapmanız gereken en akıllıca şey ise; açık renkler yasa pastel tonlar ile odaya geniş bir algı vererek, sevdiğiniz koyu renk tonlarını aksesuar seçimine saklamak olacaktır.

Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?
Dikdörtgen Salonlar Nasıl Döşenmeli ?

Beyaz, gri, krem rengi, pudra ve bej gibi açık renkli tonlar dar salonlar için çok daha kullanışlı olacaktır. Daha sonra Beyazı siyah renk ile griyi pembe renk ile pudrayı fuşya renk ile beji ise kahverengi ile çok güzel bir şekilde harmanlayabilirsiniz. Salon ile yemek odası iç içe dizayn edilecekse çok daha dikkatli olmalısınız ki size hareket edebilmek için fazlaca alan kalsın. Bunun için de oturma grubu yada koltuk takımı yerine çok şık bir köşe takımı kullanmanızı öneririm. Odanın daha derli toplu görünmesi açısından işinize yarayacak olan köşeli koltuk takımınızı salonun tam ortasına yerleştirebilirsiniz. L koltuğun tam arka tarafında kalan boş alana ise yemek masanızı koyarak sınırlarınızı belirlemiş olabileceksiniz. Eğer Tv üniteniz var ise L koltuklarınız tam karşısına denk gelecek şekilde yerleştirerek ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

Orta sehpanızı minik ölçülerde tercih ederseniz alanın darlığı ok göze çarpmayacaktır. Zaten odada yemek masasının olması sehpanın eksikliğini pek aratmayacaktır. Bu arada mobilyalarınızı beyaz veya ceviz rengi tercih ederek ok akıllıca bir seçim yapmış olacağınızı da belirtmek isteriz. Fakat L koltuk takımınız pudra, kremrengi, parlak gri veya bej rengi olabilir. Bu açık renklere son derece uyumlu bir şekilde seçilmiş stor perde modelleri evinizi güzelleştirmek için uygun seçeneklerdir. Özellikle de yeni üretilen dantelli stor perdeler ile salona gayet sıcak bir hava katılabilir. Zeminde tercih edilen rengin bile koyu olmamasına özen gösterin. Ceviz yada krem rengi laminantlar ortama ekstra bir şıklık katabilir. Bunun yanı sıra açık renkli taban halıserleri yada içerisinde parlak renk barındıran halılar da kullanabilirsiniz.


Ev Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkileri

Renkler hayatımızın her yerinde kullandığımız ve farkında olmadan ruh halimize göre seçtiğimiz kurtarıcılardır. Bazen neşemizi ve huzurumuzu en canlı renk tonları ile yansıtırken, bazen de bu renkleri kullanarak hüznümüzü gizlemeye çalışır, moral bulmak için her tonunu kullanırız. Dekorasyonda asaleti ve gücü simgelemesi için renkleri harmanlarken, üretkenliğimizi artırması için en özel renkleri araştırırız. Tüm renklerin ayrı ayrı anlamlar içerdiğini ve insan psikolojisi üzerinde inanılmaz etkileri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki ev dekorasyonunda renklerin psikolojik etkileri nelerdir ? Hangi renkler hangi odalarda kullanılmalıdır? Renkleri dekorasyona uyarlarken nelere dikkat edilmedir? Bu konular hakkında kimler fikir sahibi? Eğer sizde bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalemizin devamını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Dekorasyonda her rengin bir etkisi ve psikolojik yansıması vardır. Bu yüzden de sadece hoşunuza gittiği için değil, kişisel gelişiminiz ve ruhsal tedaviniz için bile renkleri araştırarak ona göre kullanmanız gerekmektedir. Belki ihtiyacınız olan tek şey size uygun bir rengin yansımasıdır ne dersiniz? Şimdi gelin renklerin dekorasyondaki psikolojik etkilerine teker teker göz atalım.

Orkide Moru

Bu şahane renk pembe, mor ve fuşya renklerin karıştırılması ile ortaya çıkmış en güzel dekorasyon renklerinden biridir. 2014 senesinde, yılın rengi seçilmiş olması ise dekorasyon firmlarını harekete geçirmiştir. Ünlü bir renk uzmanı olan Pantone, orkide moru rengini yılın rengi seçerek bu tona hayat vermiştir. Dekorasyonda önemli etkileri olması her alanda kullanılabilmesine yol açmıştır. Orkide morunun insanlar üzerindeki yaratıcılığı ve hayal gücünü artırdığı bilinmektedir.

Mavi

Mavinin her tonu dekorasyonu canlı göstermeye fazlasıyla yeterlidir. Özellikle çalışma odalarında kullanılması tercih eden bu rengin iştah kesmek ve rahatlamayı sağlamak gibi mükemmel etkileri vardır. Gergin hissettiğiniz her an kendinizi mavi çalışma odanıza atarak kilo almanızı da engellemiş olmak istiyorsanız mavinin dekorasyondaki gücünden faydalanabilirsiniz. Aslında bu rengi mutfağınızda tercih etmek de çok mantıklı olabilir.

Yeşil

Bereketi üzerine çektiği iddia edilen yeşil rengi evinizde kullanmak istiyorsanız mutfak ve evin giriş bölümü harika seçenekler olabilir. Bunun yanı sıra evinize inanılmaz bir canlılık ve aydınlık katarak başarılarınızın artmasına neden olacağı için çalışma odasında kullanılabilir. Aynı zamanda yenilenme isteğinizi de uyandırdığı için yatak odalarında bile tercih edilebilir bir renktir.

dekorasyonda-renklerin-anlami-3

Siyah

Bu renk hayatının her alanında gücü sembolize eden asil bir renktir. Aşırı kullanıldığı takdirde kişinin sinirli mizacını ortaya çıkartabileceği için dekorasyonun genelinde asla tavsiye edilmez. Bu yüzden de evlerinizde sadece aksesuar seçiminde faydalanmanızı önerebiliriz. Hem bu şekilde dekorasyona seksi bir hava katabilirsiniz. Yani kısacası yatak odasında dekorasyonun bir kısmında kullanabileceğiniz bir renk olacaktır.

Kırmızı

Kırmızı her zaman tutku sembolü olmuş renklerden birisidir. Yatak odası dekorasyonlarının ise vazgeçilmezidir. Yalnız şunu da hemen belirtmek isterim ki; çocuk ve genç odası dekorasyonu için asla tavsiye edilmez. Çünkü aşırı şekilde enerji veren bir renktir. Aynı zamanda da güven duygunuzu harekete geçirir. Eğer ölçülü kullanılırsa salon veya oturma odası dekorasyonunda da kullanılabilir.

Pembe

Gri ve açık kahverengi ile çok güzel bir şekilde kombin ederek evinizin her yerinde kullanabileceğiniz pembenin anlamı; romantizm, masumiyet ve pozitif duygulardır. Kız çocukların yatak odalarında sıklıkla tercih edilir ama yetişkinlerinde bu renge eğilimleri vardır. Kesinlikle evinizde ufak birkaç eşyada bile olsa kullanmanız gereken bir renk tonudur.

Sarı

Renk uzmanlarının sinirli insanlar için ilk tavsiye ettiği renklerden birisidir. Enerjinizi de yükselterek harika duygular yansıtmanızı sağlayacağı için evinizin her alanında kullanabileceğiniz bir renktir.


Ev Dekorasyonuna Nereden Başlamalıyız?

Dekorasyon ciddi bir iştir çünkü muhteşem bir ev hayal edersiniz ve her şeyi ince ince planlamanız gerekir. Eğer sonuç istediğiniz gibi olmaz ve dekorasyon içinize sinmezse o evde mutlu olabilmeniz pek mümkün değildir. Sürekli gözünüze bir şeyler takılır durur. O yanlış oldu, bu eşya fazla oldu, diğeri oradan kalkmalı ve renkler uyumsuz mu acaba diye kendinize sorar durursunuz. Peki, o zaman ev dekorasyonu yaparken işe nereden başlanmalı? Aradığınız bütün soruların cevabını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Dekorasyonun temel amacı evi baştan aşağı yenileme değildir. Bazen yeni dizilen bir evi belirli bir tarzda döşemek bazen de mevcut bir alanı yeniden düzenleyerek daha kullanışlı hale getirmektir. Bu nedenle de aklınıza hemen masraflı ev alışverişleri gelmemeli. Dekorasyon tamamen ev sahibinin zevkine ve kullanım şekline göre yapılması güzel bir sonuç vermesi beklenemez. İşte bu yüzdendir ki dekorasyona başlarken ilk önce ev sahibi tarafından detaylı bir liste çıkartılmalıdır. Eğer ev sahibi nasıl bir tarza sahip olmak istediğini biliyorsa iş daha da kolaylaşır. Örneğin modern bir şekilde evini döşemek yada dekore etmek isteyen ev sahibi, seçeceği eşyaları güzelce araştırdıktan sonra belirlemelidir.

Evin kullanıma açık ama dekore edilerek kullanılması şart olan noktalarının belirlenerek güzelce hesaplanması gerek. Bunun için de ilk önce dekorasyon yapılacak alanın ölçümlerinin alınması şarttır. Eve alınacak eşyaların ortamı daraltmaması için alışveriş sırasında bu ölçülerin büyük görevi olacaktır. Alışverişte atlanmaması gereken diğer bir detay ise seçilen eşyaların birbiriyle alakasız renklerde olmamasıdır. Zemin ve duvar rengine göre belirlenecek olan en aydınlık renkler dekorasyonla buluşturulmalıdır ki içiniz aydınlanabilsin. Kapı aralıklarının ve koridorun genişlik ölçüleri, alacağınız mobilyaların yerlerine yerleşebilmesi açsından önemlidir. İkinci önemli kural ise bu mobilyaların nerede duracaklarına önceden karar verebilmektir.

ev-dekorasyonuna-nereden-baslamaliyiz

Siz mobilya seçimi ile meşgulken dekorasyonun en kaba işlerinin bir an önce tamamlanması için kolların sıvanması gerekmektedir. Elektrik, boya ve tadilat işleri aradan çıkarıldıktan sonra işler daha zevkli hale gelecektir. Küçük alanların dekore edilmesi çok büyük problemler yaşatacağı için fonksiyonel mobilyalardan yararlanılması şarttır. Hatta artık günümüz teknolojisi sayesinde evinizin krokisi ile birleştirilen mobilyalar size odanızı bilgisayardan izleme şansı tanımaktadır. Bu sayede yerleşim esnasında yaşanacak son dakika sorunlarından tamamen kurtulmuş olabilirsiniz. Listenin ilk sıralarında en çok ihtiyacınız olan eşyalar yer alırsa maddi krizlerin önüne geçmiş olursunuz. Geriye kalan ufak tefek detaylar zaten zaman içerisinde hallolacaktır. Eğer kullanmadığınız eşyalarınız varsa oraya buraya sıkıştırmaktan kaçınmalı ve kalabalık görüntünün önüne geçmelisiniz. Dekorasyonda ne kadar boş alan olursa, görüntü o kadar güzel olacaktır. Sadece gözünüze fazla boş gelen bir duvarı raflarla yada tablolarla süsleyerek evi hareketlendirebilirsiniz. Büyük odaların dekorasyonları sırasında mobilyaların etrafını süsleyecek en güzel aksesuarlar abajurlardır. Hem aydınlatmanın kalitesini artırırken hem de göz zevkinizi okşayan abajurlar aynalara yakın şekilde konumlandırılmalıdır. Mekan dar ise mutlaka aynadan ve ışıktan faydalanılmalıdır.


İskandinav Tarzı Yatak Odası Dekorasyonu

Yeni evli çiftlerin en büyük hayali daha önce hiç kimsede görmedikleri kadar rahat, şık ve imrendirecek bir dekorasyona sahip olmaktır. Evlerine gelen misafirleri hayran bırakacak kadar mükemmel ve sıcacık bir yuva sahibi olmak için araştırır dururlar. Fakat yatak odası dekorasyonları çok daha özel ve rahat olsun isterler. Aslında bunu sadece yeni evli çiftler değil sanırım bütün çiftler ister. Mobilyaları incelerken dekorasyon stilleri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Klasik tarz günümüz gençleri arasında artık pek tercih edilmez ama modern mobilyalar ve tasarımlar çok ilgilerini çeker. Daha farklı ve ilgi çekici detaylara sahip olmasını istedikleri yatak odalarını nasıl bir tarza büründüreceklerine bir türlü karar veremeyen çiftlere tavsiyemiz; İskandinav tarzı yatak odalarını incelemeleridir.

Sadeliğin ve şıklığın ilk adresi olan İskandinav tarzın ana rengi beyazdır ve yeni evli çiftlerin yatak odasında en çok tercih ettiği renktir. Kendinizi yumuşacık ve duru bir güzelliğin içinde bulmak istiyorsanız bembeyaz bir yatak hayal edebilirsiniz fakat bembeyaz bir yatak odası size daha fazlasını vaat edecektir. İskandinav tarzda karar kılmışsanız duvarlar ve eğer mümkünse zemin rengi bile beyaz olmalıdır. Çok fazla mobilya anlayışına tamamen karşı olan bu tarzın en güzel özelliklerinden biri ise dilediğiniz renkte aksesuarlarla buluşturmanıza rağmen özelliğini kaybetmeyecek olmasıdır. Hatta yatak odasına hareket ve renk katabilmek için tercih edilen diğer rengin siyah olması İskandinav tarzı daha baskın hale getirir. İlk iş olarak duvarların beyaz olması demiştik ama kartonpiyer ve duvar kağıdı gibi gösterişli oluşumlar İskandinav tarzı için kesinlikle uyumlu değildir. Sadelik ve yalınlık ön planda olacağı için odayı abartılı hale sokacak her türlü hareketten kaçınılmalıdır. Yatağın büyüklüğü diğer bir önemli konudur çünkü rahatına düşkün insanların tercihi kesinlikle İskandinav tarzdır.

iskandinav-tarzi-yatak-odasi-1

Dekorasyon için gerekli olan diğer obje ve aksesuarların hiçbiri de tahmin ettiğiniz gibi büyük ve gösterişli değildir. Minimal ölçülerde tercih edilen diğer detaylar elbette ki şık ve fonksiyonel olacaktır ama odaya girer girmez göze sadelik çarpacağı için bu kısma dikkat etmeniz gerekir. Eğer yatak odasında koltuk yada berjer kullanarak oturma alanı oluşturmak istiyorsanız yine aynı sadelikte tercih etmeli mutlaka şallar ile süslemelisiniz. Tercih edeceğiniz şalın renginin de sade olmasına dikkat etmelisiniz. İmkanınız var ise sıcacık bir şömine ile odaya renk katabilirsiniz. Hatta çok abartılı olamamak şartı ile duvarın birinde güzel bir tablo bile kullanabilirsiniz. Odanın güzel ışık alması İskandinav tarzı daha çok ortaya çıkaracaktır ama pencere küçükse yapabileceğiniz en güzel şey aydınlatmaya dikkat etmek olacaktır. Sizde dekorasyonda ayna kullanmak zevk alıyorsanız tarza uygun ürünleri dikkatlice araştırmaktan çekinmeyin. İskandinav tarzına en uygun olan ayna türleri altın varaklı aynalardır. Beyazın sadeliği içerisinde ışıl ışıl parlayan aynanız odanın daha geniş görünmesi için ayrıca yardımcı olacaktır.


Banyo Nasıl Dekore Edilir ?

Hepimiz evlerimizin görüntüsüne zamanla alıştığımız için yada kullanım kolaylığı olmamasından dolayı değiştirmek istediğimiz bir yerler buluruz. Özellikle de yatak odası ve banyo gibi kişisel kullanım alanlarımızın kendimize has olmasını isteriz. Tamamen kendi zevkimize göre döşemek ve kullanım kolaylığı sağlamak istediğimiz bu iki alan, mutlaka titizlikle dekore edilmelidir. Depolama alanına en fazla ihtiyaç duyulan yerlerden birisi olan banyolarımız, kişisel bakımımızı en mükemmel şekilde gerçekleştirebilmemiz için gayet hijyenik olmalıdır. Eğer banyonuzu dekore etmeye kalkıştıysanız kesinlikle birkaç tüyoya ihtiyacınız olacaktır. Makalemizin devamında banyo dekorasyonu açısından gayet güzel fikirler bulabilirsiniz.

banyo-nasil-dekore-edilir

Güzel ve kullanışlı bir banyonun depolama üniteleri, klozet, lavabo duşa kabin ve çamaşır makinesi gibi çok çeşitli malzemelere ihtiyacı vardır. Fakat tahmin edeceğiniz üzere minik bir banyo için bu saydıklarımız çok fazla. Böyle bir sorunla karşı karıya kaldığınız zaman banyonuza özel ölçüler vererek tasarlatacağınız eşyalar kullanmak hayatınızı kolaylaştıracaktır. Günümüz koşullarında yapıla evlerin pek penceresi olmuyor fakat sizin banyonuzun penceresi varsa ve ışık alıyorsa sakın onu saçma sapan şekilde kapatıp ışığın içeri girmesini engellemeyin. Buzlu bir cam kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz fakat illa ki bir şeyler örtmek istiyorsanız açık renkte ve ışığı mükemmel şekilde içeri yansıtabilecek perdeler kullanın. Aynı hatayı aydınlatmada da yapan birçok insan vardır. Beyaz ve ortamı son derece aydınlık kılan lambalar varken, sarı ampül kullanarak ortamın daha karanlık olmasını sağlama akıllıca olmayacaktır. Tıkış tıkış bir banyo istemiyorsanız büyük depolama alanları yerine minik olanları veya duvara monte edilen seçenekleri kullanmalısınız. Kalabalığı içine alacak miktarda dolap bulundurmak ve sürekli kullandığınız eşyaları raflara koymak derli toplu bir görünüm için idealdir. Aynı şekilde lavabonun da işinizi görecek büyüklükte olması yeterlidir. Duş kabini için kullanılacak alan elbette ki diğer eşyalara nazaran daha büyük olacak ama olayı fazla abartmak ortamı boğabilir. Rahatınıza düşkün bile olsanız sağlıklı dekore edilmiş bir banyo için duş kabininiz ideal ölçülerde olmalıdır. Aynı zamanda kabini çerçeveleyen camın şeffaf olmasına özen göstermelisiniz ki ortamın genişlik algısı yok olmasın. Birçok banyo dekorasyon örneğinde ortamı büyük göstermek adına kullanılan büyük aynalara rastlayabilirsiniz. Bu kesinlikle doğru bir tercihtir. Büyük aynalar göz yanılmasını en iyi başaran aksesuarlardır. Minik detaylarla uğraşmayı seviyorsanız banyoyu çok eğlenceli bir yer haline getirebilirsiniz. Duvar rafları size istediğiniz şirinliği oluşturmanız için yeterli imkanı verecektir. Hatta cici bici askılıklar kullanarak eşyalarınızı eğlenceli bir şekilde yerlerine yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Duvar seramikleri ve dolap rengi birbiriyle uyumlu olduğu sürece banyoda göze batan çok bir şey olmaz. Kendi tasarımlarınızı oluşturmak istiyorsanız hayal gücünüzü kullanarak çok daha gösterişli ve orijinal eşyalar ortaya çıkartabilirsiniz. Dekorasyonunu yapacağınız banyo büyükse zaten çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. Hatta büyük bir banyoya kocaman bir jakuzi yerleştirerek keyfinize keyfi katabilirsiniz.


En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları Nelerdir ?

Ev dekore etmek öyle herkesin harcı bir iş değildir çünkü akla hayale gelmeyecek inceliklere sahiptir. Yapılan küçük bir renk hatası bile göz zevkinizi bozmakla kalmaz tüm dekorasyonu ciddi oranda kötü gösterebilir. Örneğin ceviz rengi mobilyalar siyah zemin üzerinde hiç gösterişli ve kaliteli durmazlar. Bunun gibi birçok hata evinizin havasını bir anda etkileyebilir. Eğer sizde tazelik ve değişim adına dekorasyon işlerine kalkışmayı planlıyorsanız en sık yapılan dekorasyon hataları başlığı altında düzenlediğimiz makalemizi iyi okumanızı ve ona göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Evin en çok kullanılan odası en sık dekore edilen odalarından biridir. Oturma odası dekore ederken aydınlık renkler ve size huzur veren tonlar tercih etmezseniz bir anda kasvetli bir havaya sokacağınız odada vakit geçirmeyi asla istemeyebilirsiniz. Duvarda renkli kağıtlar kullanmak istiyorsanız 4 duvarı birden sakın duvar kağıdı ile donatmayın. Yapacağınız bu hata gözlerinizi aşırı şekilde yorarak sizi daraltabilir. Tek bir duvarı hoşunuza giden bir duvar kağıdı ile kapladıktan sonra kalan duvarları mutlaka ışığı en iyi yansıtan boya ile boyamanızı tavsiye ederiz. TV ünitesinin arka planında kullanılan rengin açık olması ise yapılan diğer hatalardan biridir. Hiç değilse plazmayı çerçeveleyecek kadar genişliğe sahip bir alanın koyu renk mobilya yada boya tercih edilmesi ekran kalitesi ve göz sağlığı açısından oldukça etkili olacaktır. Oturma odasında yapılan en büyük yanlışlardan biride şatafatlı mobilyalarla süslemek ve ortada dar alanlar bırakmaktır. Kesinlikle sade ve ufak mobilyalar tercih ederek aynı zamanda da kullanışlı olmalarına dikkat etmelisiniz ki günün en çok saatini geçirdiğiniz oda sizi yormasın. Aydınlatma yerince iyi olmazsa bu odayı genellikle uyuklamak için kullanırsınız haberiniz olsun. Ayrıca odanız gün ışını yeterince almıyorsa bu işte size kaldı demektir. Camlarınız küçük bile olsa zebra storlardan kaçınmalısınız. İlla stor perde kullanacağım diyorsanız güneşliğinizi bu yönde tercih edebilirsiniz fakat mümkünse tülünüz tek pile ve ışığı en iyi kalitede geçirebilecek cinsten olsun. Zebra storlar ortama ofis havası katacağı için boğucu olabilirler. Aklınızda bulunması gereken diğer bir detay ise yerlere kadar sürünen tüller kullanmamaktır. Hani şu hanımların asla vazgeçemediği fon perdeler de odanın küçük algılanmasına neden oluyor altını çizmeden geçmeyelim.

Yatak odanızı dekore ediyorsanız mutlaka raylı sistem dolaplar tercih ederek az mobilya ile çok depolama alanını kullanmalısınız. Üstelik raylı kapaklar size daha çok alan bırakarak rahat etmenize yardımcı olurlar. Yatak odasında yapılan en büyük dekorasyon hatası ise renk cümbüşü oluşturmaktır. Dikkatinizi fazlasıyla dağıtan bu hata yüzünden dağınıklık algısını bir türlü yok edemezsiniz. Tıpkı oturma odasında olduğu gibi yatak odasında da koyu renkler içinizi karartabilir haberiniz olsun. Fakat mutfak dekore ediyorsanız kiri ve yağı en iyi götüren renkler koyu olanlardır. Yine de siyah ve koyu kahverengi gibi tonların sizi depresyona sokacağı ihtimalini unutmadan hareket etmelisiniz. En güzel seçenek ise ceviz rengi veya kremrengi olacaktır. Eğer mutfakta ışık probleminiz var ise beyaz yada parlak renkler kullanarak ışığı yansıtmasını sağlayabilirsiniz.


Yemek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde salon olarak kullanılan odanın bir bölümü misafirlerinizle yemek yemek için kullanıldığından bu odanın ismi yemek odası da olabilmektedir. Çünkü sadece davetlerde kullanılan ve amacı yemek servis etmek olan bir oda işgal etmek çok mantıklı bir durum değildir. Yani kısacası misafir odası veya salon dediğimiz mekan ile iç içe olan yemek odasını dekore etmek biraz marifet ister. Elbette ki salon takımınız ile yemek odası takımız son derece uyumlu olmak zorundadır. Aksi takdirde birbirine karışmış mobilyalar ve kalabalık bir görünüm elde edeceksiniz ki buda hiç hoş olmayacaktır. Yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız makalemizin devamında size özel tüyolar bulabilirsiniz.

Eşinizi dostunuzu ağırlayarak eğlenceli vakitler geçirdiğiniz ve birbirinden güzel yemekleri zevkle servis ettiğiniz mekanın hayranlık uyandıracak kadar güzel olmasını elbette ki hepimiz isteriz fakat bunun için birtakım dekorasyon önerilerine ihtiyacınız olabilir. Bilmeniz gereken ilk şey yemek odasında koyu renk yemek masalarından kaçınmanız gerektiğidir. Mobilyaların krem veya ceviz rengi tercih edilmesi ortamın kalitesini artırmakla kalmaz, daraltıp bunaltmayan bir oda havası estirerek daha mutlu olmanızı sağlar. İştah açıcı renklerin başında gelen turuncu rengini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz fakat bu riskli bir dekorasyon seçeneği olacağı için daha farklı çözümler üretebilirsiniz. Örneğin yemek odası takımınızı krem rengi yada beyaz tercih ederek genel aksesuarları turuncu olarak belirleyebilirsiniz. Seçimleriniz birbiriyle uyumlu olduğu sürece sıkıntı çekmezsiniz fakat yemek odasında aydınlatma konusunun çok titiz bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Yemek masasının tam üzerinde tercih edilen ortama aydınlık bir hava vermek için en ideal seçimler olan sarkıt avizeler, aydınlatma konusunda harika seçeneklerdir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yemek odalarının vazgeçilmezi olan şamdanları kullanarak ortamı güzelleştirebilirsiniz. Hatta masada servis yapacağınız sırada kullanacağınız büyüklü küçüklü mumlar size mükemmel bir şekilde eşlik edebilir. Yemek masasının kapıya en yerde konumlandırılması servis sırasında çekeceğiniz sıkıntıyı minimuma indirecektir.

yemek-odasi-3

Ayrıca masanın rengine göre birkaç ton açık renkte olacak şekilde tercih edilen sandalyeler çok şık bir görünüm yakalamanıza vesile olur. Eğer mümkün ise salon takımınızın oturma grubu ile aynı renk döşemeye sahip sandalyeler kullanmak bütünlük açısından elbette ki daha iyidir. Yemek odasını gösterişli ve büyük mobilyalardan tercih edecekseniz odanızın genişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Çok büyük olmayan bir odaya yerleştirilmiş büyük mobilyalar mutlaka üst üste görünecek ve ruhunuzu daraltacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için daha ince yapılı, kibar fakat fonksiyonel yemek odası takımları tercih edilmelidir. Country tarzda bir salona sahipseniz mutlaka iki renk seçeneği üzerinde yoğunlaşmanızda fayda vardır. Beyaz ve mavinin büyüsü ile iç açıcı bir yemek odasına sahip olurken, country stiline de sadık kalmış olacaksınız. Salonla yemek masasını ayıran ince bir çizgiye ihtiyaç duyuyor fakat odanın kare yada dikdörtgen olmasından dolayı bunu gerçekleştiremiyorsanız üçlü kanepenizden yardım alabilirsiniz. Kanepenin hemen arkasına yerleştireceğiniz yemek masası size ihtiyacınız olan ince çizgiyi sağlıklı bir şekilde verecektir.


Küçük Banyoları Büyük Göstermenin Yolları

Banyo dekorasyonu biraz sıkıcı bir iştir çünkü en ince ayrıntıya kadar özen göstermeniz gerekir. Özellikle de banyo için farklı bir amacınız var ise daha da dikkatli olmanız gerekir. Küçük banyoları büyük göstermek hemen hemen herkesin ortak sorunudur diyebiliriz. Dekorasyon sırasında birtakım ince ayrıntılara ve püf noktalarına dikkat edilmezse çok karışık bir banyoya sahip olabilirsiniz. İmkanlarınız kısıtlı bile olsa farklı göz yanılgısı teknikleri ve dekorasyon hileleri kullanarak amacınıza ulaşmanız mümkün. İnsanlar genellikle evin pek ziyaret edilmeyen bir bölümü olduğu için banyolarını güzelleştirmeyi en son plana bırakırlar. Halbuki kişisel bakımınızı gerçekleştirdiğiniz yer olması açısından güzelliği en çok hak eden yerlerden biridir banyolar. Gelin şimdi hep birlikte küçük banyonuzu büyük gösterebilmek adına neler yapabileceğinize bir bakalım.

Banyo dekorasyonunda yapılan en büyük hata, fayansların renkli dünyasına aldanıp çeşitli renk ve desenlerde tercih etmektir. Halbuki özellikle de minik banyosu olanlar seçimlerini sadece beyaz yada krem renginden yana kullanmalıdır. Tamamı aynı olan renkler daha büyük bir mekan algısı için idealdir ve açık renkler bu algıyı iki kat daha fazla verir. Kısacası arka plan renklerinin soft, parlak ve açık tonlarda tercih edilmesi şarttır. Güçlü renkler tercih ederseniz algıyı direk mekanın küçüklüğüne çekmiş olursunuz. Elbette ki diğer renkleri banyonuzun aksesuarlarında canınızın istediği kadar kullanabilirsiniz. Eşya seçimini mutlaka banyonun ölçüsünü aldıktan sonra yapın. Alışveriş sırasında bu ölçülere göre hareket etmek ve kafanızda plan oluşturmak sizi olası kötü sürprizlerden koruyacaktır. Mümkün olan en kibar yapılı ve ufak banyo eşyalarını tercih etmek geriye daha çok alan bırakacağı için bu konuda hassas olmalısınız. Gerek lavabo ve depolama alanları gerekse duş kabini minimal ölçülerde olmalıdır. Banyo dekorasyonunda altın kurallardan birisi de duş kabininin şeffaf cam tercih edilmesidir.

kucuk-banyolari-buyuk-gostermek-1

Buzlu camlar keskin bir çizgi ile banyonuzu ikiye böldüğü için çok daha dar bir alan izlenimi verirler ki buda hiç hoş olmaz. Fakat şeffaf cam kullanırsanız banyoyu hiç bölmemişsiniz gibi tamamını görebilirsin ve buda büyük algılanmasına yol açar. Bir diğer altın kural ise banyo aydınlatmasının mümkün olduğu kadar çok ışık vermesidir. Spot lambalar yada ledler size ihtiyacınız olan aydınlığı çok daha fazla sağlayacaktır. Sarı ışıktan kesinlikle kaçınmanızı öneririm. Lavabo ne kadar küçük olursa olsun üzerinde kullanacağınız aynanın büyüklüğünden çekinmeyin. Hatta aynanın büyük olması ortamı alabildiği kadar geniş gösterecektir. Ayna hileleri gerçekten mükemmel dekorasyon yanılgıları sağlarlar. Etrafına döşeteceğiniz spot veya led lambalar ise dilediğiniz aydınlık görünümü kestirme yoldan elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer tabanda daraltmak istemediğiniz kadar küçük bir alan var ise depolama alanlarını yukarıda, yani duvarda tercih ederek bu sorunu kökten halledebilirsiniz. Duvar rafları sizin için biçilmiş kaftan olabilir çünkü harika aksesuar taşıyıcıları olabilirler. Dekorasyona hayal gücünüzü de ekleyerek inanılmaz güzelliklere imza atabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın.


Küçük Bir Evi Dekore Etmenin Yolları

Ev dekore etmenin en sıkıcı kısmı; dar, küçük veya kullanışsız bölgeleri düzenlerken ortaya çıkar. Neyi nereye koyacağınıza bir türlü karar veremezsiniz. Evet, küçük alanları dekore etmek tam bir baş belası olabilir ama küçük evleri dekore etmek daha da önemlidir. Aslında küçük evleri düzenlerken dikkat edilecek noktaları atlamazsanız dekorasyonu kabus olmaktan kurtarabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere küçük bir evi dekore etmenin yolları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Evleriniz dekore ederken her şeyin en iyisini ve güzelini yapmaya çalışırsınız. Alanları mümkün olduğu kadar verimli kullanmaya odaklanırsınız. Evin her köşesi pırıl pırıl ve kullanışlı olsun istersiniz fakat dekorasyon sırasında yapacağınız hatalar sizi bu amacınızdan uzaklaştırabilir. Özellikle de minik bir ev dekore ediyorsanız, asla hata yapmamanız gerekir. Evdeki tüm eşyalar fonksiyonel olmalıdır ki, rahatlıkla hareket edebileceğiniz ortamlar oluşturabilesiniz. Mesela küçük evlerin oturma odalarında bahsetmek gerekirse; çok büyük olması beklenmediği için her şekilde dekorasyon hilesi yapılarak büyük bir oda algısı oluşturmakta fayda vardır. Kesinlikle evin hiçbir duvarında koyu renk boya yada duvar kağıdı kullanmayı aklınızdan geçirmemelisiniz.

Açık ve pastel renklerin hakim olduğu bir ev daima ferah görünecektir. Renkleri tabii ki kullanacaksınız ama mümkün olduğu kadar pastel tonlara yöneleceksiniz. Örneğin fildişi duvar rengi ile pudra yada krem rengi köşe takımı düşünebilirsiniz. Mekanı daha geniş göstermenin en güzel yolu aydınlık renklerdir. Eviniz minik bile olsa pastel renk tonları sayesinde genişlik hissi verecek şirin bir yer haline dönüşecektir. Oturma odasında kullanacağınız tüllerin yerlere kadar sürünmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca perde yerine stor kullanarak biraz daha sade bir oda izlenimi vermenizde yarar var.

kucuk-ev-dekorasyonu-3

Perdeler odayı biraz daha daraltabilecek yansımalar verebilir. Hatta kodluklar üzerinde renkli yastıklar kullanmayı seviyorsanız bu hobinizden bile taviz vermek zorunda kalabilirsiniz. Odayı karışık gösterecek her türlü ayrıntıyı geride bırakmalısınız. Yastıklarınızın renkli olması gerekiyorsa bile yine üzerinde pastel tonlar taşımasına özen göstermelisiniz. Oturma odasında tercih edeceğiniz köşe takımları çok daha derli toplu ve şirin bir görüntü yansıtırlar. Bu arada köşe takımınızın yatak olabilmesine ve dilediğiniz takdirde yer değiştirebilme özelliğinin olmasına özen göstermelisiniz. Fonksiyonel mobilyalar daha kullanışlı olurlar. Evinize gelen misafirlerinizin kalması için uygun bir oda haline gelebilmesi açısından yatak olmaları da çok önemlidir. Tv ünitesi için en uygun seçenekler duvara en yakın modellerdir. Böylelikle ortadaki alanın daralma olasılığı en aza indirilmiş olur. Orta sehpa kullanmak zorunda değilsiniz ama illa kullanmak istiyorsanız ufak formlarda olanları tercih etmenizi önerim.

Depolama alanına en az ihtiyaç duyulan yerlerden birisi de oturma odasıdır fakat yine de Tv ünitesinin birkaç dolap barındırması işinize yarayabilir. Küçük evlerde kesinlikle kullanılması gereken aksesuarların başında aynalar gelir. Bilindiği üzere aynalar ortamı daha geniş gösterir. O yüzden her odada tercih edilmelidir. Özellikle de salon, oturma odası ve yatak odasında kullanacağınız varak ayna tasarımları, hayatınıza renk katacaktır. Küçük evinizin minik mutfağı için mutlaka pratik depolama alanları edinmelisiniz. Seçtiğiniz mobilyaların ince ayrıntıları size bu konuda yardımcı olabilir. Örneğin mutfak masasının küçük çekmeceler barındırması, sandalyelerin altının sandıklı olması ve dekoratif raf sistemleri her zaman imdadınıza yetişecektir. Tüm odalarda olduğu gibi mutfağınızda da açık ve pastel tonlara ağırlık vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Temizliği dert etmeyin çünkü fermuarlı koltuk yüzleri sayesinde çok rahat bir şekilde yıkabileceğiniz mobilyalar bulabilirsiniz. Ayrıca mutfağınız için tasarlanmış kolay temizlenebilir kumaş yada suni deriler tercih edebilirsiniz.